Ege Haberleri

EGE

  İki mali destek programına 108 başvuru

  Hürriyet Haber
  16.07.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  İZMİR Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma ile İlçeler Arası Gelişmişlik Farkının Azaltılması Mali Destek Programlarına toplam 108 başvuru yapıldı.

  İZKA tarafından 14 Nisan 2015 tarihinde ilan edilen Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma ile İlçeler Arası Gelişmişlik Farkının Azaltılması Mali Destek Programlarına başvurular 10 Temmuz 2015 tarihinde sona erdi. 10 milyon TL bütçeye sahip Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Programı kapsamında kar amacı güden kategorisinde işletmelerden 37 başvuru yapıldı. Kar amacı gütmeyen kategorisinde 2'si belediye, 1'i kamu kurumu, 23'ü sivil toplum kuruluşu, 3'ü üniversite, 8'i kooperatif ve 1'i üretici birliği tarafından olmak üzere toplamda 38 başvuru yapıldı. Kar amacı güden ve gütmeyen toplam başvuru sayısı 75 oldu.

  İlçeler Arası Gelişmişlik Farkının Azaltılması Mali Destek Programı kapsamında da kar amacı güden kategorisinde işletmelerden 16 başvuru yapıldı. Kar amacı gütmeyen kategorisinde 1'i belediye, 4'ü kamu kurumu, 1'i sivil toplum kuruluşu, 4'ü kooperatif ve 2'si birlik tarafından olmak üzere toplamda 12 başvuru yapıldı. Küçük ölçekli altyapı kategorisinde 4'ü belediye ve 1'i organize sanayi bölgesi tarafından olmak üzere toplamda 5 başvuru yapıldı. Kar amacı güden, gütmeyen ve küçük ölçekli altyapı kategorilerinde toplam başvuru sayısı 33 oldu.

  Bundan sonraki süreçte değerlendirmenin ilk aşaması olan ön inceleme tamamlanacak. Yapılan başvurular üzerinden, başvuru rehberinde talep edilen belgelerin doğru ve eksiksiz sunulmuş olması ve başvuru sahibinin, ortaklarının ve proje konularının başvuru rehberinde belirtilen kriterlere uygunluğu gibi hususlar yönünden yapılacak ön inceleme sonucunda başarılı bulunan projeler teknik ve mali değerlendirme aşamasına alınacak. Teknik ve mali değerlendirme aşamasında başvuru rehberinde belirtilen değerlendirme usulleri ve kriterleri doğrultusunda projeler bağımsız değerlendiricilerce değerlendirilecek. Projelerin nihai değerlendirme sonuçlarının ekim ayında duyurulması planlanıyor.

  İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Programı Mali Destek Programı kapsamında kazanan projelere aktarılacak kaynak sayesinde; Çeşme, Güzelbahçe, Karaburun, Seferihisar ve Urla ilçelerini kapsayan Yarımada Bölgesinin sahip olduğu potansiyeli harekete geçirerek İzmir'in sürdürülebilir kalkınmasında itici bir güç oluşturulması amacına katkı sağlanacağını belirtti. İlçeler Arası Gelişmişlik Farkının Azaltılması Mali Destek programı kapsamında başarılı projelere aktarılacak kaynak neticesinde ise İzmir'de ilçeler arası gelişmişlik farklarının azaltılarak sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

  İki mali destek programına 108 başvuru

  Yılmazçoban ayrıca Ajansa sunulacak projelerin gerek sayısal olarak artması gerekse de nitelik olarak daha kaliteli olması için programların ilanından önce İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği halinde hedef ilçelerde iki günlük uygulamalı proje yazma eğitimleri gerçekleştirildiğini, bu eğitimlere özel, kamu ve sivil toplum kesimlerinden 130 temsilcinin katıldığını iletti.
  İZMİR, (DHA)
  FOTOĞRAF
  DHA-Bölge - - İZMİR, (DHA)
  2015-07-14 12:19:29

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı