« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İki madalya birden

Londra Olimpiyatları'nda atletizm kadınlar 1500 metre finalinde Türk atletler Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut ise gümüş madalya kazandı. Yarış sırasında ilginç anlar da yaşandı. Yarışa damga vuran olay Gamze'nin çığlıklarıydı. Son 300 metrede öne geçen Aslı Çakır Alptekin'in ardından gelen Gamze, "Aslı abla arkandayım" diye bağırarak bütün stadyumu çığlıklarıyla inletti. Gamze Bulut, son 100 metrede yaşadıklarını Hürriyet'e anlattı...

hurriyet.com.tr / Aynur TATTERSALL/LONDRA, (DHA)
SON GÜNCELLEME

GAMZE O ANLARI ANLATTI
Gamze Bulut, son 100 metrede neler yaşadığını Hürriyet'e anlattı. Önündekileri yakalamak için çok zorlandığını söyleyen Gamze, yarışın sonunda Aslı Çakır'a 'arkandayım' diye bağırdığını söyledi.

Olimpiyat Stadı'nda yapılan kadınlar 1500 metre finalinde Aslı Çakır Alptekin 4:10.23'lük derecesiyle birinci olurken, Gamze Bulut da 4:10.40 ile ikinci sırayı elde etti.  İki atletimizin madalya töreni bu akşam saat 21.50'de yapılacak.

TARİHİ GECEDEN KARELER

2 MADALYA GETİREN O TARİHİ YARIŞ / WEB TV

AZİZ YILDIRIM: TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU

İki madalya birden 'ASLI ABLA ARKANDAYIM... KOŞ...'


Yarışın başlamasıyla birlikte Gamze Bulut ve Aslı Çakır Alptekin, öndeki grupta yer aldılar. Gamze Bulut, ilk 400 metreyi lider geçerken, Aslı Çakır Alptekin de ilk 5 içinde koştu.

İki madalya birden ASLI'NIN ANNESİ HASTANELİK OLDU


Son tura da Gamze lider girdi. Son 300 metrede atağa kalkan Aslı Çakır Alptekin, liderliği ele geçirdi. Son düzlüğe de lider giren Aslı Çakır Alptekin, yarışın sonuna kadar liderliğini korudu. Gamze de ikinci sırada yarışı bitirince Türkiye olimpiyat oyunlarında 1500 metreyi iki madalyayla kapadı.

ATLETLERİMİZİ İLK BAŞBAKAN TEBRİK ETTİ / WEB TV

BU MADALYA TÜRK HALKINA ARMAĞAN OLSUN - WEB TV

GAMZE'NİN AİLESİNİN MADALYA SEVİNCİ / WEB TV

İki madalya birden ÇÜNKÜ ONLAR TÜRKİYE'NİN KIZLARI

Yarışta üçüncülüğü Bahreynli Jamal Maryam Yusuf 4:10.74 ile elde etti.

Son Avrupa Şampiyonası'nda da Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut da gümüş madalya kazanmıştı. İki atlet, Avrupa Şampiyonası'ndaki başarılarını olimpiyatlarda da tekrarladı.

İLK ALTIN MADALYAMIZ

Aslı Çakır Alptekin'in aldığı altın madalya Türkiye'nin olimpiyat oyunlarında atletizm dalındaki ilk altın madalyası oldu.

Atletizmde Türkiye daha önce 1948 Londra Olimpiyatları'nda 3 adım atlamada Ruhpi Sarıalp ve 2004 Atina Olimpiyatları'nda çekiç atmada Eşref Apak ile bronz, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda da 5 bin ve 10 bin metrede Elvan Abeylegesse ile 2 gümüş madalya kazanmıştı.

İki madalya birden UNUTULDU, TEKRAR ZİRVEYE TIRMANDI

BAŞBAKAN ERDOĞAN TELEFONLA ARAYARAK TEBRİK ETTİ

Yarışın ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut'u statta ilk tebrik edenlerden biri olurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da telefonla arayarak milli atletleri başarılarından ötürü kutladı.

ALPTEKİN: "BUNDAN SONRA HER ŞEY BİZE ÇEREZ GELİR"

Aslı Çakır Alptekin, kazandığı madalyayı tüm Türkiye'ye armağan ettiğini ifade ederek, "Tüm Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Ramazan ayında herkesten dua istedik. Onların bize verdiği enerji olduğu düşünüyorum. Bu madalyayı tüm Türkiye'ye armağan ediyorum. Sayın Başbakan da çok duygulandığını ve gelecek için çok büyük bir başarı elde ettiğimizi söyledi. Kendisine de çok teşekkür ediyorum. En büyük hayalimiz olimpiyat şampiyonluğuydu. Bundan sonra her şey bize çerez gelir" diye konuştu.

BULUT: "BAŞKANIM AZİZ YILDIRIM'A ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Gamze Bulut ise kendileri için dua eden herkese teşekkür ederek, "Çizgiye çıktığımızda zaten bir şeyler hissetmiştik. Çok rahattık. Tüm Türkiye'ye ve özellikle de başkanım Aziz Yıldırım'a çok teşekkür ediyorum" dedi.

MADALYA SIRALAMASINDA 30.SIRADAYIZ

FİNALE BÖYLE GELDİLER

Temsilcilerimizden Çakır Alptekin, 1500 metre yarı finalinde serisinde  4.05.11'lik derecesiyle birinci olmuştu. Diğer temsilcimiz Gamze Bulut ise yarı finalde ikinci seride yarışmış ve 4.01.18'lik derecesi ile finalde yarışmaya hak kazanmıştı.

Helsinki'de yapılan son Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda da Aslı Çakır  Alptekin altın, Gamze Bulut ise gümüş madalya kazanmıştı.

İŞTE ASLI ÇAKIR ALPTEKİN'İN YARI FİNAL YARIŞI / FOTO GALERİ

ASLI FİNALE BÖYLE KALMIŞTI / WEB TV

GAMZE BULUT'A FİNALİ GETİREN YARIŞ / WEB TV


İki madalya birden Ertuğrul Özkök yazıyor
BU KIZLAR NİYE KAZANIYOR?


Bunları da Beğenebilirsiniz