İki kurultay Ankara’yı doldurdu erken rezervasyon geliri düşürdü

Meltem KARA
23 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2010 - 22:39

TOBB’un genel kurulu ve CHP’nin kurultayının aynı zamana denk gelmesi Ankara’ya iki günde 1.5 milyon Euro kazandırdı. 20 bin konaklamaya ulaşan oteller, delegelerin erken rezervasyon yaptırması nedeniyle bekledikleri gelire ulaşamadı. Ankara’da oteller ve restoranlar yüzde 100 dolarken, esnaf ve taksiciler de bu canlılıktan yararlandı.

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) seçimsiz Genel Kurulu ve CHP’nin yeni liderini seçtiği 33’ncü Olağan Kurultayı’nın aynı güne denk gelmesi Ankara’ya yoğun bir gündem yaşatırken, bu yoğunluktan şehrin ekonomisi de yararlandı. Ankara’da cuma ve cumartesi gününde konaklama ve yiyecek-içecek harcamalarının 1.5 milyon Euro’yu bulduğu tahmin ediliyor. Ankara’daki oteller beklentilerinin altında yaklaşık 950 bin Euro gelir elde etti. Gelirin düşmesinde TOBB’un üyeleri için erken rezervasyon yaptırması rol oynadı.

Beklentiyi karşılamadı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, otelcilerin Ankara’daki bu hareketlilikten beklentinin altında bir gelir elde edildiğini belirterek, şunları söyledi: “Cuma ve cumartesi günlerinde konaklama tesislerinde yaklaşık 950 bin Euro gelir elde edildi. Otelcilerin beklentisi 1.5 milyon Euro idi. 5 yıldızlı otellerde 120 ile 150 Euro arasında değişen oda satış rakamlarının erken rezervasyon nedeniyle 80-90 Euro’lara kadar çekilmesinden dolayı gelir beklentinin altında kaldı. 2009 yılında TOBB ve CHP’den bağlantılar yapılmış. Doluluklarımız yüzde 100 ama kongrelerden aldığımız gelir beklediğimiz rakama ulaşamadı. Ancak sevindirici bir yanı var. Mayıs ayı doluluk ortalaması yüzde 80-85’lerde oluyor. Bu kurultaylar, mayıs ortalamasını yukarı çekecek.”

Toplam 1.5 milyon Euro
/images/100/0x0/55eb4e10f018fbb8f8b8aab8
Seçim Aydın, CHP Kurultayı ve TOBB Genel Kurulu’nun Ankara’ya getirdiği ekonomik hareketlilik hakkında şu bilgileri verdi: “Hareketlilik nedir diye esnaf arkadaşlarla konuştum. Ankara’da oteller ve restoranlar doldu, ticari taksilerin de iş hacmi arttı. Alışveriş merkezlerinde ciddi hareketlilik var. Konaklamanın dışında turizm belgeli yeme-içme tesislerinde de 150 bin Euro’luk gelir elde edildi. Bunlara çarşı-pazar, alışveriş merkezleri, transfer ücretleri de eklenince toplam gelir 1.5 milyon Euro’yu buldu.”

20 bin konaklama oldu

Ankara’da hareketliliğin 19 Mayıs’ta başladığını ifade eden Seçim Aydın, şöyle konuştu: “Ankara’ya gelen delegeler ve TOBB üyeleri tek başlarına değil aileleriyle birlikte gelmişler. Kurultayların 19 Mayıs süreciyle peş peşe gelmesi, gençlik organizasyonları için Anadolu’dan gelenleri de Ankara’da tuttu. CHP delegesi olmasa da kurultayı izlemek için Ankara’da bir kaç gün daha konaklayanlar oldu. En az 20 bin konaklamaya ulaşıldı. Akrabalarında, eşinde dostunda kalanlar da var. Caddelerde bu hareketlilik hissedildi. Ankara dışından araba plakaları çoğaldı. Ankara’nın bu 2 güünde 25-30 bin kişiyi ağırladığını düşünüyorum.”

Delegeler 5 yıldıza gitti, 3 yıldızlı otellere yaradı

TOBB üyeleri ve CHP delegelerinin 4 ve 5 yıldızlı otelleri doldurması, başkentteki 3 yıldızlı otellere ve özel tesislere yaradı. 4 yıldızlı oteller 50 Euro’ya oda satarken, 3 yıldızlı otellerin fiyatı da 30 Euro oldu. Bu da Ankara’da kongre dönemlerinde kârlılığın erken rezervasyon nedeniyle tam tersi geliştiğini ortaya koydu. Rezervasyonu bulunmayanlar yüksek fiyattan 3 yıldızlı otellere gitmek zorunda kaldı.

Geri çevirme yüzde 30’u buldu

ANKARA’daki 5 yıldızlı otellerde cuma ve cumartesi günlerinde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Cuma günü CHP Kurultayı ve TOBB Genel Kurulu için Ankara’ya gidenler otelleri doldururken, cumartesi günü otelden ayrılmalar nedeniyle doluluk yeniden mayıs ayı ortalaması olan yüzde 90’lara dönmeye başladı. Sheraton, Rixos Grand, Hilton, Crown Plaza, Divan, Bilkent gibi otellerde TOBB üyeleri ağırlıklı olarak konakladı. Günler öncesinden rezervasyonlarını alan oteller de bir çok kişiyi geri çevirmek zorunda kaldı. Otellerin geri çevirdikleri müşteri oranı yüzde 30’a kadar çıktı.

Restoran ciroları yüzde 35 arttı

ANKARA’nın önemli restoranlarından biri olan Bigchefs Cafe&Brasserie’nin kurucusu Gamze Cizreli, restoranların trafiğinde kurultay hazırlığının olduğu dönemde yoğunluğun başladığını belirterek, “Son 3 gündür çok ciddi bir artış var. Normal dönemlere göre yüzde 30-35’e varan bir artış var. CHP Kurultayı ve TOBB Genel Kurulu, sektörü çok hareketlendirdi. Bu yoğunluğu bekliyorduk ve önlemlerimizi almıştık. Yılbaşı ve Sevgililer Günü Ankara’da restoranlar için önemli dönemlerdir. Bu haftasonunda bu iki özel günü yakalayacak kadar hareket yaşandı. Özel günlerden sonra Ankara’nın en hareketli günüydü. Önümüzdeki yıl seçim döneminde böyle bir hareketlilik bekliyoruz” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı