İZMİR HABERLERİ

İki kıyıda turizm ticaret ortaklığı

DHA
27.04.2017 - 11:35Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Bergama ve Dikili ilçeleri ile Midilli arasında turizm ticaret ortaklığı kurulduğunu söyleyen CHP'li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, bundan sonra katılacakları yurtdışı turizm fuarlarında 'Bir Destinasyon İki Ülke' sloganını kullanacaklarını belirtti.

Bergama Ticaret Odası'nın Bergama ve Dikili Belediyesi ile birlikte sürdürdüğü girişimler, Midilli Ticaret Odası ve Midilli Belediyesi'nin de katılımıyla birlikte yeni bir turizm-ticaret ortaklığı doğurdu. Proje kapsamında her salı, Dikili ile Midilli limanları arasında karşılıklı deniz seferleri başlatıldı. Turizm fuarlarında 'Bir Destinasyon İki Ülke' sloganı kullanılması kararlaştırıldı. Proje ile dünyanın 999'uncu, Türkiye'nin 13'üncü, İzmir'in ise ilk UNESCO Dünya Mirası Bergama'da bulunan antik kente turistlerin daha kolay ulaşımının sağlanacağını açıklayan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Gelen turistler Bergama ve Dikili'de alışveriş yapabilme olanağı bulabilecekler. Aynı şekilde Türkiye üzerinden gelen turistler de Midilli ve diğer Yunan adalarına kolayca ulaşabilecekler. Çok yönlü turizm ortaklığı başlattık. Midilli'deki dostlarımız da bundan oldukça memnun. Bundan sonra katılacağımız yurtdışı turizm fuarlarında 'Bir Destinasyon İki Ülke' sloganını kullanacak" dedi.

Bu ortaklığın ilk buluşması ise Türkiye'den giden bir heyetle Midilli'de gerçekleştirildi. Midilli'de Sappho Meydanı'nda heyet ile birlikte gelen Bergama Belediyesi'nin Kent Orkestrası tarafından mini bir konser verildi. Burada açılan stantta Bergama tulum peyniri, sakızlı karanfilli leblebi, kabuklu lokum gibi Bergama'nın yöresel lezzetleri tanıtıldı. Broşürler dağıtıldı.

Daha sonra Adalar Valiliği Genel Sekreteri Georgios Kampouris, Vali Yardımcısı Gomou Protogeraki Kalliopi, Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos, Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangalos I.Myrsinias, Lesvos Turizm ve Acenteler Birliği Başkanı Panagiotis Chatzikyriakos ile görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos, bundan sonra iki kıyıda bulunan yerel yönetimlerin gençler başta olmak üzere iki halka yönelik sosyal, kültürel ve sportif projeler hazırlanması gerektiği konusunda teklifte bulundu. Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangalos I.Myrsinias ise her iki kıyı arasındaki turların sürdürülebilmesi için gerekli çabayı göstereceklerini söyledi. Valilik Genel Sekreteri Georgios Kampouris ise her iki kıyı arasında eskiden beri var olan dostluk ve kültürel ilişkilerinin bu noktaya gelmesi ve sürdürülmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi.

BERGAMA (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İki kıyıda turizm ticaret ortaklığı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 11 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İki kıyıda turizm ticaret ortaklığı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı