Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  İki katına çıkacak

  Hürriyet Haber
  20 Temmuz 2012 - 11:50Son Güncelleme : 20 Temmuz 2012 - 11:50

  2014’te sanal makinelerin sayısı fiziksel sunucuların iki katı olacak.

  Kaspersky Lab’in IDC işbirliğinde hazırlanan rapora göre, önümüzdeki iki yıl içinde, sanal makinelerin sayısı fiziksel sunucuların iki katına çıkarak, 18 milyona ulaşacak. Ancak pazardaki bu hızlı büyümenin aksine, sanallaştırmaya yönelik güvenlik çözümlerinin kullanımı henüz istenilen seviyelerde değil.

  Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider marka Kaspersky Lab’in araştırma şirketi IDC ile birlikte hazırladığı analiz, sanal ortamların güvenliği, küresel sanallaştırma pazarının dinamikleri ve gelecek beklentileriyle ilgili gerçekleri ortaya koyuyor. 2014 yılı sonuna kadar pazarla ilgili tahminlerin yer aldığı analizin sonuçlarına göre, sanallaştırma yeni sunucuların büyük çoğunluğunun üzerinde aktif olmayı sürdürüyor. Aynı analiz doğrultusunda, iki yıl içerisinde, sanal makinelerin sayısı fiziksel sunucuların iki katına çıkarak, 18 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Dahası, 2013 yılında, tüm kurumsal hizmet ve uygulamaların sanal makinelerde çalışması bekleniyor.

  Uzmanlar, bu derece hızlı dönüşümün ardında, bu teknolojinin avantajlarının büyük rolü olduğunu vurguluyorlar. Şirketlerin halihazırda sanallaştırma teknolojilerini kullananlarının %75’i, bu teknolojiyi gerçekten değerli olarak algılıyor ve sanallaştırmayı, BT altyapılarının gelişiminde bir öncelik olarak konumlandırıyorlar.

  Kaspersky Lab Kıdemli Kurumsal Ürün Pazarlama Müdürü Vladimir Udalov ise, “IDC’nin analizi, Kaspersky Lab tarafından Türk sanallaştırma pazarı üzerine yapılan araştırmayı tümüyle doğruluyor” açıklamasını yapıyor. “Türkiye’de ankete katılan şirketlerin %64’ü, halihazırda sanallaştırma uygulamalarına geçmiş ya da geçmeyi düşünüyor. Buna rağmen, BT uzmanlarının sadece %24’ü bu alandaki güvenlik risklerini tamamıyla anlayabilecek bilgiye ve sanal ortamları doğru şekilde koruyacak yaklaşıma sahipler” diyen Udalov, “Dahası, ankete katılan uzmanların %42’si, sanal ortamlardaki BT risklerinin fiziksel ortamlardan çok daha az olduğuna inanıyor” diye ekliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı