Dünya Haberleri

  İki İsrail vatandaşı kayıp iddiası

  Hürriyet Haber
  10.07.2015 - 20:01 | Son Güncelleme:

  İsrail, kayıp olduğunu öne sürdüğü iki vatandaşı için Hamas'ı sorumlu tuttuğunu açıkladı. Hamas ise kayıp israilli kişiler hakkında herhangi bir açıklama yapılmayacağını açıkladı.

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'de kaybolan İsrail vatandaşının güvenliğinden "Hamas'ı sorumlu tuttuklarını" söyledi.

  Gazze Şeridi'nde "kaybolduğu" açıklanan iki İsrail vatandaşı hakkında yazılı bir açıklama yapan Netanyahu, İsrail'e dönüşlerini sağlamak için çalıştıklarını belirterek, "Kaybolan İsrail vatandaşlarının güvenliğinden Hamas'ı sorumlu tutuyoruz. Uluslararası toplumdan, vatandaşlarımızın serbest bırakılması ve ülkelerine dönmesi yönünde açık bir çağrıda bulunmasını bekliyorum" ifadelerini kullandı.

  Kayıp İsraillilerle ilgili yürütülen tüm çalışmaları koordine etmesi için bir temsilci atadığını kaydeden Netanyahu, kayıp İsrail vatandaşlarından Avraham Mengistu'nun ailesi ile başından beri temasta olduğunu ve yakında bir araya geleceklerini açıkladı.

  Öte yandan Hamas hareketinin önde gelen isimlerinden Mahmud ez-Zehhar, "Gilad Şalit'in takas anlaşması"na uyulmadan, "Gazze'de kaybolduğu" iddia edilen İsrail vatandaşları konusunda, bilgi vermeyeceklerini belirtti.

  Zehhar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail, Şalit takas anlaşmasıyla serbest bırakılanlar arasından tekrar tutuklananları salıvermeden hiçbir şekilde müzakereler başlamayacak. Tekrar tutuklananlar bırakılmadan söz konusu İsrail vatandaşları hakkında herhangi bir bilgi verilmeyecektir" dedi.

  İsrail'in Gazze Şeridi'nde kaybolan vatandaşları hakkında konuşmadan önce "Şalit'in takas anlaşmasına saygı göstermesi" gerektiğini vurgulayan Zehhar, "Önceki takas anlaşması şartları yerine getirilmeden bu konu hakkında bir cevap ve yorum yapmayacağız" ifadelerini kullandı.

  Esirler ve Serbest Bırakılanlar Komisyonunun verilerine göre İsrail, Şalit anlaşmasıyla salıverilenlerden 70'ini tekrar tutukladı ve bunlardan bazıları müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

  İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in geçen yıl Gazze'ye düzenlediği Koruyucu Hat Operasyonu'nda Oron Şaul isimli bir askerin esir aldığını açıklamıştı. İsrail tarafı ise Şaul'un çatışmalarda ölmüş olabileceğini bildirmişti. İsrail ayrıca Hamas'ı, 1 Ağustos 2014'te Refah kentinin doğusunda bir çatışmada öldürülen Hadar Goldin isimli askerinin cesedini vermemekle suçlamıştı.

  İsrail ordusu bugün ise Gazze'de 2 İsraillinin kayıp olduğunu açıklamıştı. Avraham Mengistu isimli bir İsrail vatandaşının 10 aydır kayıp olduğu belirtilen açıklamada, başka bir İsrail vatandaşının daha Gazze'de olduğu belirtilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı