"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

İki hülle

DEVLET yönetiminde hülle yöntemi çok sık uygulanır hale geldi. Aslında açık bir ‘hile’ olan bu yöntem kararnamelerle uygulanıyor, bu yapılanın ne kadar uygun olduğunu belirten demeçler veriliyor, halk bunları izliyor.

Şu kısa dönemde 2 ‘hülle’ yaşadık. Birincisi Anayasa Mahkemesi raportürünün, direkt olarak Anayasa Mahkemesi üyesi yapılmasının mümkün olamaması nedeniyle yaşandı. Malum önce, 1 aylığına Denizlik Müsteşar Yardımcılığına atandı, sonra da Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirildi.
İkincisi de İstanbul Emniyet Müdürü için yaşandı. Sayın Çapkın yaş haddinden emekli olmaması için 1 haftalığına Iğdır Valiliğine atandı. Buradan tekrar İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirilecek. Sayın Çapkın, çok başarılı bir emniyet müdürü ama, devletin İstanbul’a başka bir müdür bulamaması ve bu nedenle kendi kendisine hile yapması ilginç.
Devlet böyle açık hileler yaparken, vatandaş kendince  bir takım hesaplar için bazı hilelere baş vurduğunda onları cezalandırıyor. Aslında devletin vatandaşa iyi bir örnek model olması gerekmez mi ?
Metin YAYKINLIOĞLU

Gün akılcılık günüdür

CHP‘ye yeni bir lider aranıyor.
Bence CHP hiç de ‘karizma, önderlik yeteneği’ gibi kavramlara saplanıp kalmamalı Koskoca ulus, büyük bir boşluğun içinde.
Üstelik  üretmiyor, kazanmıyor, çalışmıyor, ter dökmüyor.
Beleşçi, bedavacı, avantacı, tuzakçı, pusucu zihniyet, ahtapotun zehirli kolları gibi herkesi sarmalamış!
Ve düşünmüyor da ...
Hep birileri kendi adına düşünsün kendi adına karar versin istiyor.
İşte bu şartlarda Türkiye‘nin en büyük ikinci partisinin başına kim geçmeli?
Söylediğimiz gibi hem birer genel başkan olarak hem de birer nefer olarak tüm CHP‘liler.
Bu partiye gönül veren hemen hemen herkes kendi karizmasını yaratmalı...  Bir kişinin karizmatikliği toplumculuk adına, gelecek adına kurtuluş adına kimseye birşey kazandırmaz.
Gün, akılcılık günüdür.
Vatan için!
Cemal YEŞİLYURT

AŞTİ’nin yürüyen merdivenleri ters çalışıyor

MEMLEKETİME gitmek üzere eşim çoçuklarımla metroya binerek AŞTİ’ye geldik. Tüp geçitten geçip otobüsümüze gitmek üzere yukarı çıkacağımı düşünürken çok saçma ve saçma olduğu kadar da vurdumduymazlığın örneklerini gördüm. AŞTİ’yi bilenler bilir, tüp geçitten sonra karşınıza yürüyen merdivenler gelir. Dünyanın her yerinde gidişler sağdan, gelişlerde soldandır. Ancak yürüyen merdivenlere binmek üzere tüp geçitin sonuna geldiğinizde sağdaki yani yukarı çıkmanız gereken yürüyen merdivenin aşağı doğru çalıştığını, soldaki yani aşağı inilmesi gereken yürüyen merdivenin de yukarı doğru çalıştığını görürsünüz.
Yani yürüyen merdivenleri kullanmak isterseniz çapraz koşu yapmak, insanlarla kafa kafaya çarpışmak durumunda kalabilirsiniz.
Bu kadarı Karadeniz fıkralarında bile yoktur.
Yücel KILIÇ

Okul için ‘Fosforlu Cevriye’ye davet

ODTÜ Mezunları olarak Sincan Yenikent’te ODTÜ Mezunları İlköğretim Okulu’nu yaptırmak için bir kampanya yürütüyor. Gönüllü destekleriyle 3 yıldır sürdürdürülen kampanyamızın meyvesi olan ODTÜ Mezunları İlköğretim Okulu’nun temeli 23.1.2010’da atıldı. Şimdiye dek Leman Sam, Yeni Türkü, Tolga Çandar, Arif Sağ, Erkan Oğur-İsmail Hakkı Demircioğlu gibi sanatçıların katıldığı konserler ve etkinlikler yapıldı. Bir çok eğitim gönüllüsünün desteği alındı. Yarın
20.00’de Ankara DT’nin Akün Sahnesi’nde sahnelenecek olan ‘Fosforlu Cevriye’ müzikal ile ‘Okula Yüz Verin’ kampanyasına destek olun diyor ODTÜ Mezunları Derneği...

Biliyor musunuz

DİLBİLİMCİ, Prof. Dr. Doğan Aksan’ın cenazesinin bugün 11.00’de Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde düzenlenecek törenin ardından Kocatepe Camisi’nde kılınacak öğle namazı sonrası toprağa verileceğini...

İkametgah adresi

BİLİNDİĞİ üzere ikametgah belgesi, nufüs cüzdanı örneği kalkmıştır. Ama hala bazı devlet daireleri ve bankalar bunları istemektedir. Acaba bunlar hala kalkmadı mı yasak değil mi?
Hala muhtarlıktan bunlar istenmektedir.
Kadir ÖZHAYAT-ANKARA

 

X