İki günde 20 bini aşkın sığınmacı Almanya’ya vardı

Celal ÖZCAN / BERLİN
07.09.2015 - 10:30 | Son Güncelleme:

Almanya Başbakanı Merkel, koalisyon ortağı kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik’e rağmen mültecilere kapıları açtı. Macaristan’da perişan olan mülteciler Avusturya üzerinden Münih’e akın etti. Hafta sonu Münih tren garına 20 bini aşkın mülteci geldi. Merkel’in kararı koalisyon ortaklarını karşı karşıya getirdi.

Avrupa mülteci kriziyle başa çıkamıyor. Macaristan’da perişan olan binlerce mülteci için Almanya Başbakanı Merkel kapıları açınca, mülteciler trenlerle Münih Garı’na akın etti.
Hafta sonu Münih Garı’na gelen mülteci sayısı 20 bini aştı. Ellerinde poşetlerle gara inen mülteciler “Münih’e hoş geldiniz” anonsu ve halkın alkışlarıyla karşılandı. İlk kayıtları ve sağlık kontrolleri yapılan mülteciler trenlerle, Almanya’nın başka eyaletlerine gönderildi. Sağlık durumu iyi olmayan mülteciler hastaneye kaldırıldı.

İki günde 20 bini aşkın sığınmacı Almanya’ya vardı

Ancak akın akın gelen mülteciler, koalisyonun küçük ortağı CSU’nun tepkisini çekti. Merkel’in kardeş partisi CSU, Merkel’in kararı için “Yanlış” dedi.

CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, Başbakan Merkel’i mültecilerin Avrupa ülkelerine dağıtılması konusunda kararlı tavır almaya çağırdı. CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, “Mültecilerin kitlesel olarak sadece Almanya’ya göç etmesinin önü kesilmeli” dedi.

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU), Merkel’i eyaletlere danışmadan bu kararı almakla suçladı ve “Bu karar Avrupa içinde tamamen yanlış ve düzeltilmesi gereken bir sinyal” diye konuştu.

İki günde 20 bini aşkın sığınmacı Almanya’ya vardı

Koalisyon ortağı SPD, Merkel’e destek verdi. SPD Genel Sekreteri Yasmin Fahimi, Merkel’in kararını “Avrupa’nın değerlerinin zor günlerde de geçerli olduğunu göstermek açısından önemli bir sinyal” diye niteledi.

ORTAKLAR GÖRÜŞTÜ

Başbakan Merkel pazar akşamı mülteci sorununu görüşmek üzere koalisyon ortaklarıyla Berlin’de bir araya geldi.

İki günde 20 bini aşkın sığınmacı Almanya’ya vardı

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, mülteci krizine çözüm bulmak için acilen bir AB zirvesi istedi. Dışişleri Bakanı Kurz, hükümet ve devlet başkanlarının bir araya geleceği özel zirveye içişleri, dışişleri, adalet ve savunma bakanlarının da katılmasını talep etti.

AB Parlamentosu çarşamba günü mülteci kriziyle ilgili reformu oylayacak.

PAPA'DAN ÇAĞRI

PAPA Franziskus tüm Avrupa’yı mültecilerle daha fazla dayanışma ve yardıma çağırdı. Papa dün Angelius duasından sonra, “Avrupa’daki tüm kiliseleri, dini cemaatleri, manastırları, ölüm, savaş ve açlıktan kaçan mülteci aileleri almaya çağırıyorum” dedi.

İki günde 20 bini aşkın sığınmacı Almanya’ya vardı

BERLİNLİ TÜRKLER DE SEFERBER OLDU

Berlin’de mültecilere yardım için Türkler de seferber oldu. Evlerinde yatak, yorgan, giyecek, çocuk arabası, çocuk maması gibi mültecilerin acilen ihtiyacı oldukları eşyaları arabalara yükleyen Berlinli Türkler, Oranienmeydanı’na getirerek burada topladı. Yardımların toplanması gün boyu sürdü. Türkler, “Her şeyini kaybetmiş, buraya bir poşetle gelen mülteci görüntüleri içimizi dağlıyor. İnsan olarak etkilenmemek mümkün değil, bu görüntülerden. İmkanımız elverdiği ölçüde bu zor durumdaki insanlara yardım etmek istiyoruz” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı