Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İki gerekçeli karar ayın 15’ine dek çıkar

  Oya ARMUTÇU ANKARA
  06.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.10.2008 - 21:00

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, AKP’ye Hazine yardımının kesilmesi cezası ve türbanla ilgili Anayasa değişikliğinin iptalinin gerekçeli kararlarının Ekim’in 15’ine kadar açıklanacağını söyledi.

  ANAYASA Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, türbanla ilgili Anayasa değişikliğinin iptal edilmesi ve AKP’ye Hazine yardımından kesme cezası verilmesine ilişkin kararların gerekçesinin Ekim’in ilk yarısına kadar tamamlanarak, gerekçelerinin Resmi Gazete’de yayımlanacağını söyledi.

  AKP’nin kapatma davasını 4.5 aylık rekor sürede görüşerek, karara bağlayan Anayasa Mahkemesi’nin hedefinin tüm davaları hızlı bir şekilde sonuçlandırarak, 5 ayda karara bağlamak ve aynı yıl içinde sonuçlandırmak olduğunu belirten Kılıç, şunları söyledi:

  İnsanüstü çaba

  "Bu yıl 116 dosyayı karara bağladık. AKP ve türban davaları olmasaydı, bekleyen öteki dosyaları eritecektik. Ama araya bu iki önemli dava girince bu mümkün olmadı. Bütün arkadaşlar, insanüstü çabayla çalıştı bu iki davayı da mümkün olan en kısa sürede karara bağladık. Başkan olarak iki hedefim var. İlki mahkememize yakışır şekilde yeni binamıza taşınmak ve bu konuda gerekenleri yapmak. İkincisi mahkemeye açılan tüm davaların beş ayda görüşmelerinin tamamlanıp, gerekçelerinin de yayınlanarak, karara bağlanması. Önümüzdeki süreçte bunu mutlaka sağlayacağız."

  Başsavcı da bekliyor

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya da yüksek mahkemenin AKP ile ilgili gerekçeli kararını bekliyor. Yalçınkaya, AKP’nin türban, laiklik, imam hatipler, başta olmak üzere kırmızı çizgilerini belirleyecek. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, "türban velev ki siyasi simge" ve "ulemaya danışılsın" sözleri başta olmak üzere AKP’lilerin partiye odak tespiti yapılmasına delil oluşturan sözlerini göz önüne serecek gerekçeye göre hareket edecek. Bu kişilerle ilgili nasıl bir yol izleyeceğini de belirleyecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı