Dünya Haberleri

  İki feribot Bingazi’den Türklerle dönüyor

  Sefa ÖZKAYA / İSTANBUL
  23.02.2011 - 01:16 | Son Güncelleme:

  Libya’daki Türkler’i tahliye etmek üzere yola çıkan, İstanbul Deniz Otobüsleri’ne (İDO) bağlı “Orhan Gazi-1” ve “Osman Gazi-1” feribotları Bingazi’ye ulaştı.

  KADDAFİ SAVAŞACAĞINI AÇIKLADI (WEB TV)

  KADDAFİ BEKLENEN KONUŞMASINI YAPTI - FOTO GALERİ  

  İŞTE KADDAFİ'NİN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI

  Dün öğlen Akdeniz açıklarında buluşan ve Derne ile Trablus’a gitmeleri planlanan feribotlar, yaklaşık 26 saat süren seyrin ardından Bingazi’ye vardı. Bingazi Limanı’na ilk olarak Orhan Gazi-1 feribotunun yanaşmasına izin verildi. Bingazi’de bekleyen yaklaşık 3 bin Türk vatandaşının bindirilmesinin ardından feribotlar Marmaris Limanı’na hareket etti. Feribotlarda, İstanbul Sağlık Müdürlüğü ve Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri, Dışişleri Bakanlığı görevlileri, gemi mürettebatı, Anadolu Ajansı ve TRT muhabirleri yer alıyor. Her iki feribotta, Türk Kızılayı’nın hazırladığı 40 tonluk yardım malzemesi de bulunuyor. Libya’daki tahliyeler için 800 kişi kapasiteli Samsun Feribotu dün akşam bölgeye doğru yola çıktı. Ankara Feribotu’nun da bugün hareket etmesi bekleniyor. İstanbul’dan Libya’ya varış süresi yaklaşık 1 gün olan İDO feribotlarının, Derne’den alacakları vatandaşları Fethiye’ye ulaştırmaları 12 saat sürecek. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Havayolu ile 1260 vatandaşımız Türkiye’ye döndü. Gemilerin dışında uçaklarımız da hazır. Fakat özellikle Bingazi’de uçuş güvenliği sorunu olduğu için buraya iniş yapılmıyor ancak Tripoli’den tahliye yapılabiliyor” dedi.

  SMS köprüsü kuruldu

  LİBYA ile iletişim tamamen kesilirken, Turkcell, Libya’daki abonelerinin acil durumlarda başvurarak ihtiyaçlarını iletebileceği ya da yakınlarını haberdar edebileceği çift yönlü bir SMS köprüsü kurdu. Telefon şirketi tarafından abonelere, “Değerli müşterimiz, sistemimizden Libya’da olduğunuzu gördük. Ulaşmak istediğiniz bir yakınınız veya sizin için yapabileceğimiz bir şey varsa bu mesajı cevaplayabilirsiniz. Size destek vermeye hazırız” şeklinde mesajı gönderiliyor. Bu mesaja verilen yanıtlar da, abonelerin yakınlarına iletilecek. Libya’daki Turkcell aboneleri bu mesajı beklemeden de 6611 numarasına SMS göndererek, Turkcell Müşteri Hizmetleri’ne ulaşabilecek. Libya’daki Turkcelliler ayrıca Twitter üzerinden @Turkcell ve @TurkcellHizmet ve Facebook.com/Turkcell hesaplarından da Turkcell Müşteri Hizmetleri’ne ‘seslerini’ duyurabilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı