Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İki F-4 çarpıştı, pilotlar kurtuldu

  Mikail PELİT
  10.01.2002 - 13:47 | Son Güncelleme:

  Malatya-Sivas arasında Gürün ilçesi yakınlarında, iki F-4 savaş uçağı eğitim uçuşu sırasında çarpıştı. Son anda atlayan 4 pilot kurtuldu ve helikopterle alınarak en yakın hastaneye götürüldü.

  Malatya'daki Erhaç Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F- 4E (Fantom) savaş uçaklarından ikisi havada çarpıştı. Uçaklarda pilot ve silah sistem subayı olarak görev yapan 4 asker son anda atlayarak kurtuldu.

  Erhaç 7'nci Ana Jet Üssü'ndeki 173'üncü Filo'dan dün öğle saatlerinde havalanan iki savaş uçağı, bir süre uçtuktan sonra, Malatya'nın Darende ve Sivas'ın Gürün ilçeleri arasında çarpıştı. 'Yakın kol' uçuş yaparken henüz bilinmeyen nedenle saat 12.40'ta 'kanat kanada' çarpıştıktan sonra kontrolden çıktı. Uçaklar, alev topu halinde Darende İlçesi'ne bağlı Ayvalı Beldesi yakınlarında, karla kaplı ormanlık alana düştü.

  F-4 PHANTOM
  Yapımcı :..................... McDonnell Douglas Co., ABD
  Türü :.......................... Avcı uçağı
  Mürettabat :............... 1 pilot ve 1 Yardımcı
  Kanat Açıklığı :.......... 11,70 m.
  Uzunluk :..................... 19,15 m.
  Yükseklik :.................. 4,95 m.
  Motor :........................ 2 General Electric J79-GE-17 turbofan herbiri 8.126 kg itme
  Mak. Kalkış Ağırlığı:... 26.100 kg
  Teçhizat :..................... 1 M.61 20 mm. cannon, 4 AIM-7 Sparrow ve 4 AIM-9 Sidewinder havadan havaya füze, veya 7000 kg dan fazla silah (malzeme)
  Mak. hız :...................... Mach 2.28
  Savaş Menzili :............ 2.750 km
  Servis Tavanı :............ 20.000 m
  Mak. Menzil :.............. 4000 km

  4 SUBAY KURTULDU

  Havadaki çarpışmayla birlikte pilotlar anında karar vererek, fırlatma koltuklarının kollarını çekti ve uçakları terketti. Fırlatma koltuklarıyla emniyet mesafesi dışına çıkan ve paraşütleri açılan Hava Silah Sistem Subayı Binbaşı Cumhur Erdeniz, Hava Pilot Yüzbaşı Erdinç Başçınar, Hava Pilot Üsteğmen Murat Pınar ve Hava Silah Sistem Subayı Üsteğmen Konuralp Durağan, karla kaplı dağda yaklaşık bir kilometrekarelik alana indi.
  Kazayı sağ salim atlatan subaylar kısa sürede buluştu ve Binbaşı Cumhur Erdeniz, cep telefonuyla Erhaç Hava Üssü'nü arayıp, ``Uçaklarımız çarpıştı, dördümüz de kurtulduk'' bilgisini ulaştırdı.

  Aynı anda Erhaç Hava Üssü'nden havalanan arama kurtarma helikopterleri, pilotların koordinatlarını verdiği bölgeye ulaşarak 4 subayı alıp Malatya Askeri Hastanesi'ne getirdi. Yapılan kontrolde 4 subayın da korkunç kazayı hafif sıyrıklarla atlattığı, önemli bir sağlık sorunlarının olmadığı anlaşıldı.

  KÖYLÜLER DEHŞETİ GÖRDÜ

  Kazadan hemen sonra Malatya ve Darende'den sevkedilen askeri birlikler, uçakların düştüğü bölgeyi güvenlik çemberine alırken, Erhaç Üssü'nden helikopterle gelen uzman ekip, uçakların çarpışma nedenini saptamak için teknik çalışma başlattı. Şeref Köyü'ne 8 kilometre uzaklıkta geniş bir alana dağılan uçakların bazı parçaları, Erhaç Üssü'ne taşındı.
  Ayvalı Beldesi ile Şeref Köyü sakinlerinden birçok kişi, kazanın havanın açık ve güneşli olduğu sırada meydana geldiğini, uçakların düşme anını izlediklerini söyledi. Ayvalı Belediyesi'ndeki bazı çalışanlar, uçakların büyük bir gürültüyle çarpıştığını, ardından 4 paraşütün açıldığını anlattı.

  Şeref Köyü'ndeki bazı vatandaşlar da uçakların çarpıştıktan sonra yanarak düştüğünü, pilotların da paraşütle atladığını ifade ettiler. Köylüler, hemen koşarak pilotların yardımına gittiklerini, ancak Erhaç Hava Üssü'nden gelen bir helikopterin onları alarak götürdüğünü söylediler.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı