"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

İki eşim var, bir de sevgilim oldu ama beni terk etti

Güzel ruhlu, iyi yürekli Güzin Abla, senin gibi insanlara faydalı olmaya çalışan birine yazmaktan başka çarem yoktu.

Umarım bu yazdıklarımı okuduktan sonra da benim ablam olmayı sürdürmek istersin.

Ben 10 yıldır Hollanda’da yaşayan bir Türk genciyim. Biri Hollandalı, diğeri ise Türkiye’de yaşayan  iki eşim var. Birbirlerini kabullenmiş durumdalar. İkisi de birbirinden güzel ve iyi huylu hanımlar, bu konuda gerçekten çok şanslıyım. Ama ben yine de rahat duramayıp, bu defa da buradan Doğu kökenli bir Türk  hanımla aşk yaşamaya başladım. 1,5 yıldır onunla birlikteyim.

Başlarda her şey çok güzel gidiyordu. Ama son zamanlarda ekonomik sorunlarım yüzünden, ona fazla zaman ayıramadığım için bana iyi davranmıyor.
Geçenlerde evine gittiğimde bana kapıyı bile açmadı. Telefonlarıma cevap vermedi. Acaba hayatında biri mi var? Ya da benim maddi durumum bozulduğu için mi beni istemiyor? Bana kızsan da, cevap verirsen sevinirim.
RUMUZ: SORUNLU GENÇ ADAM


Büyüklerimizin bir sözü vardır oğlum: “İnsanın en büyük düşmanı yine kendisidir” derler. İşte sen de kendi kendine tüm gerçekleri görüyor ama bir şey yapamıyorsun. Sana ne demeli bilmem. Üstelik iki eşinin de çok iyi huylu olduğunu, bu durumu kabullendiklerini söylüyorsun ki bence en büyük suç onlarda.
İkisi de bu üçüncü hanım kadar güçlü olamamışlar sana karşı. Bu üçüncü hanımın seni neden artık istemediği ise bal gibi ortada.
Sen ona eskisi gibi bol bol para akıtmadığın için, senden yüz çevirmiş olabilir. Ya da artık senin hayatında bir üçüncü hanım olmaktan bıkmıştır. Seninle bir geleceği olamayacağını anlamış, pes etmiştir. Ya da hayatında biri vardır ve artık seni istemiyordur.
Ne yani haksız mı? Ne diyeyim şimdi sana, “Oh olsun” desem belki de hoş olmayacak. Ama sen bunu çoktan hak etmişsin aslında.
Biri Türk diğeri de Hollandalı iki eşin var, yasal değil, ahlaki hiç  değil… Ama onlar bir sorun çıkarmıyorlarsa, seni mutlu etmekten başka bir şey istemiyorlarsa, daha ne istiyorsun...
Tutmuş bir de “rahat duramıyorum” diyorsun. Aman oğlum, bu kadar mı kendine hakim olamıyorsun?  Hiç mi iraden yok... Bu zayıflık değil de nedir...
İşte tahmin ettiğin gibi, Güzin Ablanı kızdırdın... O da seni bir güzel azarlıyor. Şimdi bırak artık bu üçüncünün peşini... Akılsız demek istiyorum ama hadi  fedakâr diyelim, eşlerine dön. Ve hiç değilse onlarla yetinip, onları mutsuz etmemeye çalış.

Tam evlenecektim,  birden yine karşıma çıkıverdi

Güzin Ablacığım, ben 24 yaşında bir üniversite öğrencisiyim.  Bir erkek arkadaşım vardı. Onunla hemen hemen 3,5 yıllık bir beraberlik yaşadık. Evlenmeyi düşünüyorduk. Hatta bu nedenle onunla beraber olmakta bir sakınca görmemiştim. Ancak l,5 yıl önce saçma sapan bir nedenden beni terk etti. Dünyam yıkıldı. Kendimi zor toparladım.

Daha sonra bir başka gençle tanıştım. Tam onsuzluğu kabullenmiş,  yeniden evlenme hayalleri kuruyordum ki, şimdi yeniden karşıma çıktı. Bensiz olamıyormuş, yeniden başlamalıymışız. Şu anda duygularım karma karışık. Eskiden olsaydı, onun için yapmayacağım şey yoktu. Ancak şimdi onunla tekrar birleşip, bir ömür boyu birlikte yaşamak isteyip istemediğimi bilemiyorum. Zaten ailem bu ilişkiye başından beri karşıydı. Üstelik şu anda birlikte olduğum genç benim için deli oluyor. Bana ne yapmam gerektiğini söyleyebilir misin?
RUMUZ: KARMAKARIŞIK


Sevgili kızım, bu genç hakkında nasıl bir fikrim olsun istiyorsun? 3,5 yıllık bir ilişkiyi bir anda silip atıvermesi bende onun güvenilmez biri olduğu izlenimi uyandırdı. Belki de gözü bir başkasına kaymıştı. Bir süre onunla oldu, ama baktı ki, senin gibi iyi ve ona yürekten bağlı bir kız değil,  sana dönüp, seni kazanmayı düşündü. Ya da o kız onu terk ediverdi.

Tabii bunlar sadece tahmin... Belki de onu kıran senin bir hareketin olmuştur.  Belki de bu ilişkinin noktalanmasına sen neden olmuştun... Bilemiyorum. Sonuç olarak gerçekten senden uzakta yapamaması, sana karşı köklü bir sevgisi  olabileceğini de düşündürüyor. Ama sanırım sen artık onu eskisi kadar sevmiyorsun. Eğer böyle olmasaydı, bir de hayatında evlenmeyi düşündüğün aklı başında bir genç olmasaydı, belki bir kez daha deneyebilirdin. 1,5 yıllık bir ayrılıktan sonra, onu unutmak için verdiğin bu mücadele seni güçlü kılmıştır. Yine de duygularını iyi tart... Sonuçta önemli olan senin kararın, senin geleceğin.

X