İki dünya devinden İMKB’ye işbirliği teklifi

Hürriyet Haber
07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜNYANIN iki dev borsası EUREX ile CBOT (Şikago Vadeli İşlemler Borsası) da, Vadeli İşlemler Piyasası konusunda İMKB'ye işbirliği önerisinde bulundular. Daha güçlü olabilmek için birleşen EUREX ile CBOT'nin, Türkiye'yi de küresel borsa ağları içine almak istediği belirtiliyor.

İSTANBUL Menkul Kıymetler Piyasası'ndan (İMKB) sonra, küreselleşme ve Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme çerçevesinde, yeni borsaların kurulmasına yönelik çalışmalar hızlandı. İki ya da üç ay içinde, muhtemelen merkezi İzmir'de olması ihtimali yüksek olan bir Vadeli İşlemler Piyasası kurulması planlanıyor. Bu arada, dünyanın iki dev borsası EUREX ile CBOT (Şikago Vadeli İşlemler Borsası) da, Vadeli İşlemler Piyasası konusunda işbirliği önerisinde bulundular. Daha güçlü olabilmek için birleşen EUREX ile CBOT'nin, Türkiye'yi de küresel borsa ağları içine almak istediği belirtiliyor.

Merkezi Almanya'da bulunan EUREX ile CBOT ağı içinde, ABD, Almanya, İsviçre, Finlandiya bulunurken, Türkiye'nin yanısıra, Avustralya, Hongkong ve Arjantin, bu ağın içine katılmak istiyor.

İMKB, İstanbul Altın Borsası ve Vadeli İşlemler Piyasası'ndan sonra, dördüncü olarak NASDAQ (Aracı Kurumlar Birliği Organize Kotasyon Piyasası) Borsası'nın da kurulması hedefleniyor.

Tam otomasyon ile elektronik ortamda 24 saat işlem yapma imkanı veren NASDAQ içinde Küçük ve Orta Boyutlu İşletmelerin ağırlıkı olarakfaaliyette bulunması amaçlanıyor.

TÜRKİYE BORSASI

Nihai aşamada, İMKB'nin yerel bir borsa olmaktan çıkarılıp, ‘‘Türkiye Borsası’’ adı altında küresel bir borsa haline dönüştürülmesi hedefleniyor.

Ayrıca yeni hedefler içinde, İstanbul Altın Borsası'nın ileri yıllarda döviz işlemleri yapar hale getirilmesi de düşünülüyor.

Öte yandan, Gedik Menkul Değerler A.Ş Genel Müdürü Erhan Topaç, Türkiye'de, Vadeli İşlemler Piyasası'nın kurulmasının zamanının geldiğini söyledi. Topaç, borsaların çeşitlendirilmesi konusunda yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de sermaye piyasasını güçlendirecek tüm gelişmeleri desteklediklerini ifade etti.

Borsanın derinleşmesi için, kurumsal yatırımcılara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Topaç, Özel Emekli Fon'larının kurulmasını büyük bir istekle beklediklerini belirtti.

Türkiye'de senelerdir Vadeli İşlemler Piyasası'na girilemediğine dikkat çeken Topaç, enflasyonun düşmesi sürecinde Vadeli Piyasaların artık kaçınılmaz hale geldiğini ve bu piyasaları yüzde 100 desteklediklerini kaydetti.

Vadeli piyasaların sadece pamuk ya da altın gibi tek tipte ürünlerden değil, geniş bir ürün yelpazesinden oluşması gerektiğini, isteyen her yatırımcının en uzak yerden bile yatırımda bulunabilmesineimkan vermesini söyledi.

Topaç, Vadeli işlemler piyasasında, hisse senetleri ve endeks seçenekli yatırımların İMKB'nin içinde bulunması gerektiği inancında olduklarını bildirdi.

Erhan Topaç, Aracı Kurumlar Birliği'nin bu yıl içinde kurulacağınıhatırlatarak, bu çerçevede öncelikli tam otomasyonda çalışan, İMKB bittikten sonra da 24 saat temelinde çalışmaya devam eden NASDAQ borsanın kurulmasının iyi olacağını vurguladı. Erhan Topaç, NASDAQ'ın kurulmasını da desteklediklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı