Dünya Haberleri

DÜNYA

  İki böbrek, bir ak, bir karaciğer

  Doğan ULUÇ
  04 Ağustos 2009 - 20:46Son Güncelleme : 04 Ağustos 2009 - 20:46

  Rachel kapıdan çıkmak üzere olan kocası Moris'e sesleniyor:''Geç kalma akşam yemeğine Roza'lar gelecek. Yamulkasını düzelten Moris ''Bugün ısmarladığımız iki böbrekle bir ciğer geliyor. Philadelphia'da transferi yapılacak, geç kalabilirim.'' diye yanıt veriyor. Karı-kocanın isimleri, konuşmaları hayal mahsulü ama olay gerçek. Sözü geçen iç organlar yemek mönüsüne dahil değil, kıtalararası organ naklinde kullanılıyor.

  Geçen hafta New Jersey'de devlet memurları, politikacılar ve din adamlarının dahil olduğu bir cürüm şebekesi kriminal lugata ''böbrek mafiası'' terimini kazandırdı. ''Para aklama, rüşvet '' gibi suçlara ilaveten Levy-İzhak Rosenbaum adlı haham uluslararası organ ticareti suçlamasıyla tevkif edildi. Bu çok karlı bir ticaret. Haham İzhak'ın arabulucu olduğu ticarette doktor, hemşire, işadamları dahil çeşitli meslekten insan var. Her organ naklinde asgari üç ülke kullanılıyor.

  Levy-İzhak sözde hasta amcasına nakil için böbrek aradığını söyleyen sivil FBİ detektifine ilk görüşmede '' 150 bin dolar.'' diye satış fiyatını söyledi. İkinci kez ''İsrail'de bir kanı uyuşan bir donör bulduk.'' dedi, fiyatı 160 bin dolara yükseltti. FBİ ajanı kaporo bıraktığı hahamı tevkif eden ekipte yer aldı.

  Donörler Hindistan, Moldovia, Romanya, Çin ile Afrika ve Güney Amerika'nın yoksul ülkelerinde. Haham böbrek karşılığında 2 bin ile 10 bin dolar arasında para ödüyor. Amerika'da organ satışı yasak. İsrail'de bir tıp merkezindeki doktorlar ile yabancı donörler bağlantısında bir süre çalışmış olan haham bazı İsrail'li hastaların organ naklini Philadelphia bir hastanede gerçekleştirmiş. Din adamı donörlerin sahte 'öğrenci','turist' vizesiyle Amerika'ya girişlerini sağlamış.

  Amerika'da 80 bin böbrek, 16 bin karaciğer, 3 bin kalp, 2 bin akciğer nakli bekleyen hasta var. Hindistan'da bazı donörler böbreğini bin dolara satmaya hazır. Kan grubu ve dokuları uyuşan hastalar ise yoksulun böbreğine 180 bin dolar ödüyorlar. Haham İzhak da bavul dolusu para kazanıyor, böbrek mafiasında hemşire-doktor, hastane görevlisi, işadamları da.

  İleri derecede bazı hastaların böbrek, karaciğer nakli için 200 bin dolara yakın para ödeyecek durumu yok. Ama pazarlık yapmak da kolay değil. Haham gibi arabulucular'' Sen almazsan alacak çok insan var.'' diyerek fiyat indirimine yanaşmıyorlar. Hastanelerde sıra beklerken ölenlerin sayısı korkutucu. 100 bini aşkın hasta evini, arsasını satıp organ mafiasına ödeme yapıyorlar. Haham İzhak'ın  para açgözlülüğünü mahkemede savunması güç olacak.

  Wall Street'te dev banka ve şirketlerin aşırı zararla kapattıkları 2008 yılında üst düzey yöneticilerin ikramiye meblağları para açgözlüğünde böbrek mafiasından geri kalmıyor. Finans kurumlarının hataları, bilançolarından taşan zararları yüzünde onlarca bin aile evlerini terketmeye mecbur kaldı. Ailevi trajediler yaşanmaya başladı. Devlet banka ve şirketlere borç para desteğiyle iflas etmelerini engelledi. Ekonomik krizde 30 milyar dolar para kaybına uğrayan Citigroup-Merrill Lynch'i Bank of America satın aldı. Aynı zamanda  bu iki grubun üst yöneticileri kendilerine dokuz milyar dolar ikramiye çıkarttılar. Wall Street'te milyarlarca dolar zarar eden dokuz bankayı hükümet taze parayla kurtardı ama personel 33 milyar dolar ikramiye ile ödüllendirildi. New York eyaleti Adalet Bakanı Andrew Cuoma 9 ay süren tahkikat raporunda ''Astronomik zarar eden bankaların çalışan ve yöneticileri ikramiyelerini aldılar, faturayı evini, işini kaybeden kaybedenler ödedi.'' diyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı