Gündem Haberleri

  İki bini aşkın Telekom çalışanı 'havuzda'

  ANKARA(ANKA)
  26.02.2006 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere ismi Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilen Telekom çalışanlarının sayısı şimdiden 2 bini aştı.

  Türk Telekom Yönetimi geçen hafta sonuna kadar büyük çoğunluğu güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 2 bin 125 çalışanının ismini başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmeleri için Devlet Personel Başkanlığı’na bildirimde bulundu. "Havuz"da nitelendirilen söz zonusu listede yer alan Telekom çalışanlarının 1035’ini koruma güvenlik görevlisi ve memurları oluşturdu. Türk Telekom’un tüm koruma görevlisi ve güvenlik memurlarını kamuya naklederek koruma hizmetini dışardan satınalmayı planladığı ve bu amaçla ihale açtığı belirtiliyor.

  Diğer kamu kuruluşlarına nakledilmek üzere "havuza" alınanlar arasında bir genel müdür yardımcısı, 4 avukat 18 başmüfettiş, 15 müettiş, dört bölge müdürü, 8 bölge müdür yardımcısı, 8 daire başkanı, 21 il Telekom müdürü, 7 il Telekom müdür yardımcısı, 52 müdür, 10 müdür yardımcısı, 45 mühendis, 78 şef ve şef mühendis, 74 şef tekniker ve şef teknisyen, 51 şoför, 94 teknik uzman ve tekniker, 270 teknisyen, 47 Telekom muhafızı ve 143 memur bulunuyor.
  Telekom çalışanlarının daha önce altı ay olan ve 12 Nisan’da dolması gereken, kamuya geçeme hakkını kullanabilecekleri süre önceki haftalarda çıkarılan bir yasayla 5 yıla kadar uzatılmıştı. Türk Telekom yönetimi bu süre içerisinde çalıştırmak istemediği personelin ismini Devlet Personel Başkanlığı’na bildirerek başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmelerini istiyor.

  Bu arada Telekom yönetimi, önceki haftalarda iki ayrı tip sözleşme hazırlayarak çalışanlarından birini seçmelerini istemişti. Kamuya nakil hakkından tümüyle vazgeçerek Türk Telekom’da çalışmak isteyenlerden birinci tip sözleşme, kamuya nalik hakkını saklı tutarak çalışmak isteyenlerden ise ikinci tip sözleşme imzalamaları istenmişti. Sayıları 25 bini bulan kapsam dışı çalışanlara tercihlerini bildirmeleri için de 28 Şubat’a kadar süre tanınmıştı.

  Edinilen bilgilere göre Telekom yönetimi, hangi tip sözleşmeyi imzalarlarsa imzalasınlar, çalıştırmak istemediği personelin ismini bu tarihten sonra kamu kuruluşlarına nakledilmeleri için bildirecek. Telekom’dan bu yolla kamu kuruluşlarına nakledilmek üzere havuza alınacakların sayısının kısa bir süre sonra 10 bini bulacağı tahmin ediliyor.

  HAVUZDA TOPLAM 2 BİN 318 İSİM BULUNUYOR

  Türk Telekom’la birlikte TÜPRAŞ, Tekel, Petkim ve Sümer Holding’ten ismi bildirilen toplam 2 bin 318 kişi söz konusu havuzda bulunuyor. Başka kamu kuruluşlarına atanmak için bekleyenlerin 7’sinin ismi Petkim’den, 4’ünün Sümer Holding’ten, 3’ünün Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nden, 82’si Tekel’den, 97’si ise TÜPRAŞ’tan başvurduğu bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı