« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İki bin okçunun gözü hedefte

Türkiye'de okçulukla uğraşan faal sporcu sayısının, 2 bini geçtiği bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İzmir'de kampa giren Milli Takım ile kente gelen Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu, Türkiye'de okçuluğun gün geçtikçe daha fazla ilgi gördüğünü söyledi.

Okçulukla uğraşan faal sporcu sayısının 2 bini geçtiğini, kulüp sayısının ise 50'lerden 105'e çıktığını belirten Topaloğlu, şöyle konuştu:
“Okçuluk malzemesinin fiyatının yüksek olması dezavantaj oluştursa da federasyon olarak ilgiyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Çocukların konsantrasyon ve karar verme yeteneklerini geliştiren okçuluğun önemi anlaşıldıkça, sporcu sayımız da artıyor. Birkaç yıl içinde okçuluk, Türkiye'de ön saflarda yer alacak. Antrenörlerimiz ailelere ulaşıp okçuluğun çocuk gelişimindeki önemini anlatıyor, federasyonumuz da başlangıç malzemelerini sakınmadan il ve bölgelere dağıtıyor. Olimpiyatlar ve dünya şampiyonaları açısından performans sporcusu yetiştirmek de çok önemli ama çocuk ve gençlerimizin bu spora yönlenmesi ve yapması, çok daha önemli.”

Olimpiyat kota yarışmalarında hedef, tam takım

Abdullah Topaloğlu, İzmir'de olimpiyat kota yarışmalarına hazırlanan milli takımın 6 erkek ve 4 bayandan oluştuğunu ifade ederek, mayıs ayında Hollanda'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nın aynı zamanda olimpiyat ferdi kota yarışması, ABD'de düzenlenecek Dünya Kupası 3. ayağının da takım kota yarışması olduğunu, bu yarışlar sonucunda 3 erkek ve 3 bayanla tam takım halinde 2012 Londra Olimpiyatları'na katılmayı hedeflediklerini kaydetti.
İlk hedef olarak kendilerine kota yarışmalarını başarıyla geçmeyi koyduklarını dile getiren Topaloğlu, bu aşamadan sonra hedefi, olimpiyatlarda başarıya çevireceklerini söyledi.

Topaloğlu, Okçuluk Gençler-Büyükler Salon Türkiye Şampiyonası'nın hafta sonu İzmir'de düzenleneceğini belirterek, “Türkiye Şampiyonası'na 330 kişinin katılacağı kesinleşti. Bizim açımızdan bu katılım bir rekor, çok gurur verici bir sayı” dedi.

Dünya Kupası 2. ayağının haziran ayında Antalya'da yapılacağına değinen Topaloğlu, bu yarışmayla Türkiye'nin organizasyon yeteneğinin dünyaya yeniden gösterilmiş olacağını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz