Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İki bayramın açık görüşleri birleştirildi

  Hürriyet Haber
  25.10.2005 - 16:09 | Son Güncelleme: 25.10.2005 - 16:09

  Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, Cumhuriyet ve Ramazan bayramları süresince 3 ile 6 gün arasında değişen sürelerde açık görüş yapabilecek

  Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, Cumhuriyet ve Ramazan bayramları süresince açık görüş yapabilecekler.
  Adalet Bakanı Cemil Çiçek imzasıyla Cumhuriyet başsavcılıklarına, ceza infaz kurumları ile tutukevlerinde Cumhuriyet ve Ramazan bayramları dolayısıyla açık görüş yaptırılmasına ilişkin genelge gönderildi.
  Genelgeye göre, Adana, Ankara, Antalya, Bakırköy-Metris, Bayrampaşa Kapalı, Bursa E Tipi, İzmir-Buca ve Ümraniye E Tipi kapalı ceza infaz kurumlarında kalan tutuklu ve hükümlüler, 28-29-30-31 Ekim ile 01-02 Kasım'da olmak üzere 6 gün açık görüşten yararlanabilecek.
  Diğer cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler ise 29-30-31 Ekim ile 01-02 Kasım 2005 tarihlerinde olmak üzere 5 gün süreyle açık görüş yapabilecek.
  Müdürü bulunmayan bağlı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 31 Ekim ile 01-02 Kasım 2005 tarihlerinde olmak üzere 3 gün açık görüş yaptırılacak.
  Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle adli suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulacak ve her grubun görüş günleri ve saatleri, Cumhuriyet başsavcılıkları ile cezaevi idareleri tarafından tespit edilecek. Bu grupların aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanacak.
  Kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve cezaları kaldırılmamış hükümlü ve tutuklular, açık görüşten yararlandırılmayacak.

  AÇIK GÖRÜŞ KURALLARI
  Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece ana, baba, kardeş, eş ve çocuklarıyla görüştürülecek. Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen belgelerle ispat etmeleri gerekiyor.
  Ancak; anne, baba, eş, kardeş ve çocuğu bulunmayan hükümlü ve tutukluların üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok 3 kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacak. Bu fıkra hükmü ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlüleri hakkında uygulanmayacak.
  Hükümlü ve tutuklulardan, açık görüş günü sayısı kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek. İzdihamı önlemek amacıyla hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılarak, her ziyaretçinin ziyaret gününde cezaevine gelmesi sağlanacak.

  ZİYARETÇİLERE SAYIMDAN SONRA ÇIKIŞ İZNİ VERİLECEK
  Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak. Bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, ikinci defa izin verilmeyecek.
  Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak. Kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğu anlaşıldıktan sonra ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecek.
  İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplini ve düzeni sağlamak için, Cumhuriyet başsavcılığı ve cezaevi yönetimi, zabıta ile işbirliği yaparak gerekli önlemi alacak.
  Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacak.
  Açık görüşler, görüş süresi 1 saatten az olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
  Bu ziyaretin aynı hafta yapılacak kapalı görüş ile çakışması halinde açık görüş yaptırılacak.
  Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğu için, açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecek.
  Açık görüş nedeniyle ziyarete gelecek hükümlü ve tutuklu yakınlarına, iş yurdu bütçesinin gider tablosunda belirtilen çeşitli giderler bölümünden harcama yapılarak günün anlam ve önemine yaraşır ikramda bulunulacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı