Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İki başkan Dolmabahçe'de

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.07.1999 - 00:01

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Yıldırım Akbulut, Türkmenistan Meclis Başkanı Sehet Muradov'un ziyaretinin, 2 ülke parlamentoları arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini söyledi.

  TBMM Başkanı Akbulut dün, Dolmabahçe Sarayı'ndaki makamında, Türkmenistan Meclis Başkanı Muradov'la biraraya geldi. Akbulut, ‘‘Biz aynı kökten gelen iki milletiz. Dil ve tarihi değerlerimiz bir’’ dedi.

  Akbulut, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı'nın da bunu ‘Tek millet, iki devlet’ olarak nitelendirdiğini hatırlattı. Türkmenistan Meclis Başkanı Muradov da Türkmenistan bağımsız olduktan sonra bunu ilk kabul eden ülkenin Türkiye olduğunu hatırlattı. Muradov, Türkmenbaşı'nın ilk ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdiğini belirterek, dönemin Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın da Türkmenistan'ı ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olduğunu söyledi. Muradov, Türk işadamlarının Türkmenistan'daki yatırımlarının da iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirdiğini belirterek Akbulut'u Türkmenistan'a davet etti. Görüşmeden sonra sarayın bahçesini gezen Akbulut ve Muradov birlikte öğle yemeği yedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı