Ege Haberleri

EGE

  Iki ayrı karar

  Hürriyet Haber
  13.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.11.2009 - 20:31

  Boşanma davasında çocuğun bir mahkeme tarafından baba Talat K.’ya, bir gün sonra da diğer mahkeme tarafından anne Berna K.’ya verilmesi tartışma konusu oldu. Babanın avukatı konuyu Adalet Bakanlığı’na taşıdı.

  İZMİR’de boşanma davasında çocuğun bir mahkeme tarafından babaya, diğer mahkeme tarafından anneye verilmesi üzerine babanın avukatı konuyu Adalet Bakanlığı’na taşıdı, Talat K. ve Berna K. boşandı, mahkeme çiftin oğlunun velayetini babaya verdi. Konak Adliyesi’nde katip olarak çalışan, anne Berna K., oğlunun kötü muameleye maruz kaldığını iddia ederek velayeti bir gün sonra çalıştığı adliyede mahkemeye başvurarak geri istedi. Tedbir kararı, hastane raporu ve dava başvurusu aynı gün kabul edilen bayan katip, başvuru yaptığı gün, Kınık Aile Mahkemesi hakiminin kararıyla velayeti aldı.
  Hukuk mücadelesi
  Eşinin görev yaptığı Kınık Adliyesi’nden verilen karar ile çocuğun velayetini kaybeden baba, Kınık Aile Mahkemesi’nin bayan hakiminin asıl yetkili olan Karşıyaka 2. Aile Mahkemesi’nin verdiği kararı incelemeden ve görmezden gelerek karar verdiğini iddia ederek Avukatı Murat Yeşilkaya aracılığı ile Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne şikayet etti. Ceza İşleri, hakim hakkında yasal işleme yer olmadığına karar verdi. Bunun üzerine avukat Yeşilkaya, bu kez Adalet Bakanlığı’na karşı hukuk mücadelesine girdi.

  AİHM’E GİDERİZ

  Kınık Aile Mahkemesi hakiminin vermiş olduğu kararın Türk Hukuk’u açısından çok tartışılacağını belirten Talat K.’nın avukat Murat Yeşilkaya, “Asıl davanın görüldüğü mahkeme çocuğu babaya vermiştir. Kınık Adliyesi’nde görev yapan Berna K., yaptığı başvurunun geçersiz sayması gerekiyordu. Zina yaparak evlilik birliğini yıkan bir anneye velayetin verilmesi ne derece doğru olduğu konusu da tartışılır” dedi. Avukat Murat Yeşilkaya, Adalet Bakanlığı’na karşı Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açılaması için dilekçe verdi. Yeşilkaya, konuyu AİHM’e kadar taşıyacaklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı