"İki aydır bilgisayar satamıyorum"

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
26.12.2009 - 10:27 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük teknomarketleri İzmir'i üs seçti. Best Buy ve Medya Markt, Balçova'da, neredeyse yan yana açıldı. Ekonomik krize rağmen indirimli fiyatlar, bu mağazaların önlerinde izdiham yaratırken, beyaz eşya satıcıları ve elektronikçiler şikayetçi.

Devlerle fiyatta rekabet şansı olmayan bayiler, müşteriyle sıcak ilişkilerine güveniyor. Satışları dip yapan, kapanma noktasına gelen bayiler eyleme hazırlanıyor.

İzmir teknoloji çılgınlığı yaşıyor. Dünyanın en büyük teknomarketleri, Media Markt, Best Buy, Saturn, Elektro World ve Darty İzmir'de mağaza açınca, beyaz eşya, bilgisayar ve elektronik eşya satan bayiler, kriz içinde krize girdi. Bolçova'da neredeyse bitişik binalarda hizmet veren TeknoSa, Medya Markt ve Best Buy inanılmaz ber rekabete girişti. Devler fiyat indirimleri ve büyük reklamlarla birbiriyle rekabet ederken, onlarla rekabet şansı olmayan bayiler ise yok almanın eşiğine geldi.

ATEŞ BACAYI SARDI, BİTMİŞ DURUMDAYIZ

İzmir Ticaret Odası (İTO) Elektrikli Elektriksiz Ev Aletleri Grubu Üyesi, dayanıklı tüketim malları satan Veziroğlu Ticaret'in sahibi Feridun özkan, LCD televizyonu kendilerinin 940 liradan alıp 1080 liraya sattıklarını, ancak bu dev mağazaların aynı televizyonun fiyatını 666 liraya indirdiğini belirterek, “Adet olarak az koyuyorlar ve çoğu müşteri alamıyor. Ancak bize gelip fiyatı görünce de almıyorlar ve aynı mağazanın yeniden kampanya yapmasını bekliyorlar. Marketler bu sektörü bitirmeye çalışıyor. Biz bunlarla savaşamayız, mağazalarımızda çiçek satarız. Bir markanın mutfak robotunu 80 liradan aldık diye sevindik, ertesi gün bir baktık ki aynı robotu bir teknomarket 49 liraya indirmiş. Ateş bacayı sardı, bitmiş durumdayız. Yabancı sermaye düşmanlığı yapmak istemiyoruz ama bizim de yaşamamız lazım. Kurtuluş için çare arıyoruz, gidip önlerinde pankart açmayı düşünüyoruz” dedi.

“GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER”

İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin, dev mağazalara bir yıl ömür biçtiğini bir yıl sonra umduklarını bulamadıkları için kapanacaklarını öne sürdü. Aztekin, bu mağazaların halkı aldattığını iddia ederek, “Düşük fiyat koyuyorlar, büyük reklam yapıyorlar ama adet olarak az veriyorlar. Satıştan sonra teknik destek sağlamıyorlar” dedi.
İzmir'de 800 beyaz eşya satıcısı olduğuna dikkat çeken Aztekin, mahalle aralarına kadar giren bayilik sistemine güvendiklerini vurgulayarak, “Bizde hizmet kalitesi ve insana verilen değer çok farklı. Müşteriyle birebir kurduğumuz sıcak ilişkiye güveniyoruz. Türkiye'de kredi kartıyla alışveriş çok yaygın değil. Biz hala senetle satış yaparak, riski göğüslüyoruz. Vatandaşın promosyonlu ürünler dışında fiyat karşılaştırmasını çok iyi yapması lazım” dedi.

“İKİ AYDA BİR BİLGİSAYAR SATAMADIM”

İzmir'de 20 yıldır işlettiği Erişim Bilgisar'da son iki aydır bir ürün bile satamadığını vurgulayan İsmail Akdemir, dev teknomarketlerin bilgisayar sektöründeki ölü toprağını kaldırdığını, ancak kendilerini de sıfıra indirdiğini söyledi. Akdemir, “İşler kriz nedeniyle zaten düşmüştü. Buna bir de devlerin rekabeti eklenince biz çimenler ezildik. Devler notebooku (dizüstü küçük bilgisayar) 440 liradan satıyor, ben aynı notebooku 590 liradan alıyorum. Nasıl rekabet edeceğim? Sabah 06.00'da açarlar akşam 22.00'de kapatırlar. Hükümet bu şubat ayında Hipermarket Yasası'nı çıkaracağını söyledi. Umarım bunların çalışma saatlerine de bir düzen gelir. Çözüm yolu olarak satışı bırakıp, servise yönelmeyi seçtik. Müşteri oradan bilgisayarını alsın bizden de gelip program yükletsin, teknik hizmet alsın” dedi.

“YA BİRLİK OLACAĞIZ YA DA YOK OLUP GİDECEĞİZ”

İTO Bilgisayar, Çevre Donanımları Grubu Başkanı, AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Fatih Yıldırım, teknomarketlerin sektörde ciddi daralma yarattığını belirterek, “Ya birlik olup büyüyeceğiz ya da yok olup gideceğiz. Devler stoklu alımlarla fiyatta ciddi indirim yapıyorlar. Bizler hizmete yönelerek ayakta kalabiliriz. İzmir'de bu kadar büyük potansiyel olduğunu düşünmüyoruz. Hangi potansiyeli görerek geldiler, bilemiyoruz” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı