İZMİR HABERLERİ

İki avukattan Kocaoğlu'na yanıt

DHA
20.10.2017 - 14:42Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun iki avukatın itirazıyla mahkemelik olan İzmir Katı Atık Geri Dönüşüm ve Biyogaz Tesisi'yle ilgili olarak "İtiraz eden avukatlara gidip davayı geri çekmeleri için yalvardım" sözlerine yanıt geldi. Davayı açan avukatlar Fatih Ülkü ve Senih Özay, "Bilim ve hukuk Karşıyaka Yamanlar'a katı atık bertaraf tesisi yapılamaz demişken, davadan feragat etmemiz sözkonusu olamaz. Bilimi ve hukuku ikna edecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir" dedi.

İzmir'in çöplerinin toplanacağı, bertaraf edileceği ve biyogaz elde edilecek olan Yamanlar Dağı eteklerine kurulması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi'yle ilgili tartışma sürüyor. Yer seçimini onaylayan Valilik kararının yürütmesinin mahkeme tarafından durdurulması üzerine, yapılamayan projeyle ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun son yaptığı açıklamalar, konuyu yine kent gündemine taşıdı. Kocaoğlu'nun muhtarlarla yaptığı toplantıda, "Nasıl bir adam olduğumu biliyorsunuz. Ben kimsenin önünde eğilmem. Ama çöp tesisi için eğildim. Katı Atık Geri Dönüşüm ve Biyogaz Tesisi'ne dava açan avukatlara gidip davayı geri çekmeleri için yalvardım. Her şeyimiz hazır" dedi. Kocaoğlu, mahkemenin atadığı bilirkişinin olumsuz raporu üzerine itiraz ettiklerine, mahkemenin yine aynı bilirkişileri atadığını ve bu kez daha olumsuz bir rapor hazırlandığına dikkat çekerek yine itiraz ettiklerini de belirtti.

Kocaoğlu'nun bu sözlerine davayı açan iki avukat Murat Fatih Ülkü ve Senih Özay'dan yanıt geldi. Yazılı olarak açıklama yapan iki avukat davadan feragat etmeyeceklerini açıkladı. İki avukat açıklamalarında, "Karşıyaka-Yamanlar'a yapılacak çöplük konusu, 'İki avukatın açtığı dava'nın çok üstünde, doğayı, yaşamı, gelecek nesilleri ilgilendiren önemli bir konudur. Bu aşamada, bilim ve hukuk 'Karşıyaka Yamanlar'a çöplük (katı atık bertaraf tesisi) yapılamaz' demişken, davacı 'iki avukat' olarak, Karşıyaka-Yamanlar'a yapılacak çöplüğün yer seçiminin iptali için açtığımız davayı sürdürmememiz (feragat etmemiz) söz konusu olamaz. Bu çöplük projesi ile ilgili çözüm yine hukuk ve bilimdedir. Hukuku ve bilimi, Karşıyaka Yamanlar'ın çöp tesisi için uygun yer olduğuna ikna edecek olan da İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir" dedi.

Utku BOLULU / İZMİR (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İki avukattan Kocaoğlu'na yanıt haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2018, Pazar
 • İmsak
  04:50
 • Guneş
  06:19
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:59
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:24
Sayfa Başı