« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İki aday da konuşmalarını yaptı

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanlığı'nın iki adayı, seçim öncesinde açıklamalarda bulundu. İşte o konuşmalar...

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

TURGAY DEMİREL

 

Türk basketbolunun delegeleri olarak beni 5 kez bu göreve getirdiniz. Bu genel kurulumuz 1,5 sene önce yayınlanan kanun çerçevesinde düzenleniyor. TBF’nin ana statüsü adaylık ve genel kurul sürecini farklı tarif etmişti. Biz de ise adayların adaylıklarını destekleyecek yüzde 20 oranında teklif beyanını getirmişti. Son kanunla bu değişti. Yüzde 15’e indi ve TBF’ye teslim edilmesi yürürlüğe girdi. Bu değişiklikleri TBF yapmadı. Süreç 1,5 sene öne resmi gazetede yayınlandığı gibi oldu. 1 hafta gibi bir sıkıntı yoktur. Kimsenin acele etmesine gerek yoktu. Genel Kurul’un Ankara’da yapılması bir mecburiyettir.

 

Basketbol çok çok önemli bir oldu. Herkesi ilgilendiriyor. Türkiye’yi kazandığımız başarılar ile üst sıralara çıkarıyoruz. Takımlarımızı destekliyoruz. Lider basketbol ülkelerinden biri olma hedefimiz devam ediyor. Çalışmalarımız devam ediyor. Tanıtıma katkı sağlamak ve heyecan yaratmak için organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz. Sonuçlarımızı da almaya başladık. A Milli Takımımız 2001’de madalya alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Bizim 3 kişi ile devraldığımız TBF şimdi 100 kişilik bir organizasyondur.

 

Kadın basketbolu çok üst noktalara çıktı. Bizim hedefimiz daha da üst sıralara çıkmak için alt yapıyı sağlam kurmamız gerekiyordu. Basketbolun güç merkezi olması çok önemlidir. Başarıları geliştirmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Kobe Bryant boşuna “Türkiye’de oynamak isteyebilirim” demiyor.

 

2. Ligle ilgili olarak TV yayın gelirlerinin arttırılmasıdır. İsim sponsoru da olacak. Sürdürülebilir sportif başarı hedefliyoruz. Arkadaşlarımızla gece gündüz çalışıyoruz. Araştırmalara göre basketbol Türkiye’de gençlerin en çok oynamak istediği spor dalı. Sosyal medya araçların ile çok sayıda gence ulaşıp onlarla sürekli temasa geçiyoruz.

 

Basketbol davranış kuralları çok önemli. Eylül’den sonra davranıl kurallarını açıklayacağız. Bu herkesi içeriyor. Herkesin nasıl davranması gerektiğini belirtecek. Türkiye’de basketbol lisansı olan herkes buna katkı verecek.

 

Basketbolun başarısında herkes çok önemli görevler düşüyor. Türkiye’yi tamamen bir basketbol ülkesi haline getirebiliriz. Sosyal sorumluluk projeleri önem vermek istediğimiz konulardan bir tanesi. Artık altın madalya almaya hazırız.

 

ALİ DOĞAN

 

Bu kongrenin Türk basketboluna hayırlı olmasını diliyorum. Dünden bu yana delegasyonla ile görüşünce bazı sitemlerle karşılaştım. “Sizinle görüşemedik” dediler. Ben çok seçime girdim ama hayatım boyunca böylesini görmedim. Yangından mal kaçırır gibi. 18 Ağustos’ta başladı süreç, bayram dönüşü ben gelirken beni aradı ve “Yarın müracaatınızı yapın” dedi “yoksa aday olamazsınız” dedi. Sonrasında genel müdürlük itiraz etti.

 

Tabii ki çok daha özerk bir TBF ile karşılaşsak devlet temsilcileri sayısı bu kadar fazla olmaz. Kimse onlarla ilgili bir ambargo koymamıştır. Devletin görevi eşit bir mesafe koymaktır. Adaletsizlik devlete yakışmaz. Resmi müracaatımı yaptığım gün 5 gün vaktim vardı. Ben bu günlerde nereye gidiyim kime ulaşayım. 20 yıl görev yapmış bir arkadaşımız, “10 yıldan sonra gerekli arkadaşlarımıza görevi teslim edeceğim” dedi ama bu kadar özgüveni yüksek bir federasyonun telaşı neden, evhamı neden? Dünyanın hiçbir yerinde imzaları toplayacaksınız, bunları teslim edeceksiniz gibi bir olay yok. Benim bildiğim Divan’a teslim edilir. Bu da anti demokratiktir. Seçim takviminden beri kulüpler ile ilgili kaç işlem yapıldı, kime neler verildi. Bunlar Fair Play’e yakışmaz.

 

Biz Federasyon’u kurumsallaştıralım dedim. Ben diyorum ki Kulüpler Birliği’ni kuralım. 20 yılda neden kurmadınız. Neyi kimden saklıyorsunuz? O zaman demokrasi böyle olur. Konuşmalarımda sportif konulara girmek istemedik. Sporcularımız etkilensin istemedim. Sonra bana “Ali Doğan basketboldan anlamaz” dediler. NBA Yöneticisi de bir avukat. Her zaman Ali Doğan’ın listesi kim dendi. Peki başkanın listesi kim. Bizi mecbur ettiler. Bu güzel ülke bana birçok konuda hizmet etme şansı tanıdı. Ama şimdi basketbolda bir tıkanıklık olduğunu düşünüyorum. Bu federasyon bu büyümeyi gösteremedi. Türkiye’de bu konuda büyük işler yapmamız lazım. Yıllardan beri yaptık dediğiniz konularda başarı var mı, hiç başarılı sporcu yetiştirdiniz mi? Federasyon kendisi ne üretmiş, ne yapmış. Ban kazanırsam bana hangi alt yapıyı, hangi tesisi devredeceksiniz? Bu federasyon büyük başarılar elde etti demek aldatıcı olur. Dünya Şampiyonaları’nda NBA oyuncuları yok denecek kadar azdır.

 

Asıl kıstas bizim için önemlidir. Bununla tatmin olacaksak buyurun. Biz diyoruz ki kalıcı sürekli başarılar elde edelim. Diğer federasyonlar kurmuş. Milli takım hepimizin gözbebeği. Herkesi uyarıyorum. Elemeler oldu, hiç katılmamamız gerekiyordu bizim oraya. Yarın Allah korusun bu eyyamcılıkla gidersek 2016’yı da kaçırırız. Ben bir anda başkan adayı olayım demedim. Basketbolu çok severim, içinde bulundum. Gelen nesillerde ciddi bir sosyalleşme sıkıntısı var. Basketbolla ilgilenen herkesi kutluyorum. Sponsorlar 2 organizasyondan dolayı bu işleri yapmıyor. Hepsini kutluyorum.

 

Biz yarın başkan olursak bizim federasyonumuz şeffaf olacak, adil olacak, inanılır ve güvenilir olacak. Bizde kurallar önceden bilinecek. Sporun etik değeri ve kıymeti vardır. Benim hiçbir siyasiliğim yoktur ama bazı şeyleri açıklamaya dilim varmıyor. Sayın federasyon başkanı kaç il başkanlığı gezdin? Hiç şık değil, hiç adil değil. Devletin yetkilileri her şeyi doğru analiz etmelisiniz. Madem hakim rolündesiniz, oylarınızı verirken vicdanınızla karşı karşıya kalmalısınız. Sevgili delegeler, biz mutlaka sosyal sorumluluğa verilen katkıları arttırarak devam etmeliyiz. Kendimize güveniyoruz, tecrübeli bir ekibiz. Onca yılda bir Avrupa ikinciliği, dünya ikinciliği alacaksınız. Peki nerede alt yapılar, tesisler. Voleybol Federasyonu nasıl yaptı 6 yılda bu büyük başarıları. Bu kadar sıkıntı içerisinde bu kongrenin başka bir takvimi olamaz mıydı? Ben seçilirsem ya da seçilmezsem tüm illere, delegeleri gideceğim.


Bunları da Beğenebilirsiniz