Gündem Haberleri

GÜNDEM

  IKEA'nın patronunun sıra dışı hayat felsefesi

  EkoNet
  20 Şubat 2011 - 10:08Son Güncelleme : 20 Şubat 2011 - 10:08

  Son günlerde kırılan bardak modelinin piyasadan toplatılması kararıyla gündeme gelen İsveçli mobilya devi IKEA'nın sahibi Ingvar Kamprad da tıpkı sattığı ürünler gibi sıra dışı bir hayat felsefesine sahip.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  Yaklaşık 23 milyar dolarlık servetiyle ekonomi dergisi Forbes'un yaptığı dünyanın en zenginleri sıralamasında 11'inci sırada yer alan Kamprad, yaşam standartlarıyla orta direk bir memura benzer bir görüntü sergiliyor.

   

  Büyük servetine rağmen hala eski model bir Volvo 240 kullanan Kamprad, hiç bir zaman birinci sınıfta uçak yolculuğunu tercih etmiyor. Bu tutumlu tavırlarını, çalışanlarına da aşılamaya çalışan Kamprad, örneğin personelinden boş kağıtların her iki tarafını da kullanmasını istiyor. 

   

  TUTUMLU İMAJINI KORUYOR

  Elbette dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Kamprad, parasının ve gücünün sağladığı nimetlere de sahip bulunuyor. Ancak, en önemli özelliklerinden biri bunlardan bahsederek, kamuoyu ve çalışanları arasında var olan tutumlu imajını zedelememesi olarak görülüyor.

   

  Yoksa, Kamprad'ın İsviçre'de villası, İsveç'te mülkü ve Fransa'da da üzüm bağları bulunuyor. Birkaç yıldır lüks Alman otomobili Porsche'ye bindiğini de belirmek gerekiyor.

   

  İŞE KİBRİT SATMAKLA BAŞLADI

   

  Kamprad’ın dünyanın en zenginleri arasına girme hikayesi de oldukça ilginç.

   

  1926 yılında güney İsviçre’de dünyaya gelen Kamprad, çocukluğunu Agunnardy kasabası yakınlarındaki Elmtardy adlı çiftlikde geçirdi. Daha küçük yaşta bisikletiyle çevredeki komşulara kibrit satmaya başlayan Ingvar, kibritleri Stockholm’den ucuz fiyata toptan satın alıp onları tek tek satıyordu. Ucuz sayılabilecek bir fiyata satmasına rağmen tane başına yine de iyi kar etti ve kibritden sonra balık, yılbaşı ağacı süsleri, yem ve kalemler satmaya başladı.

   

  1943 yılında babasının ona hediye olarak verdiği nakit parayı kullanarak IKEA’yı kurdu ve bu isim altında satış yapmaya başladı. IKEA’yı isminin ve yaşadığı kasabayla çiftliğin isimlerinin baş harflerinden oluşturdu. IKEA markası altında kalem, cüzdan, resim çerçeveleri, saatler mücevherler ve naylon çoraplar sattı ve bu satışları uygun fiyatlarda tuttu.

   

  İki yıl sonra mobilya satışına da başlayan Kamprad, olumlu tepkiler aldı ve çizgisini genişletmiş oldu, bunu takibeden yıllarda mobilyalar için Almhult’da bir showroom açtı ve 1950’lerin başında tamamen ev mobilyalarına odaklandı. Showroomun açılması IKEA’nın dönüm noktası oldu çünkü ilk defa insanlar, mobilyaları sipariş etmeden önce onları görüp dokunabilme fırsatı elde ediyordu.

   

  Evli ve dört çocuk sahibi olan Kamprad, ucuz yemek hizmeti nedeniyle sık sık sahibi olduğu IKEA mağazalarını da ziyaret ediyor.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı