Ikea, İzmir'e geliyor

Arzu ÇETİK/İZMİR, (DHA)
22.02.2006 - 12:14 | Son Güncelleme: 22.02.2006 - 12:14

DÜNYANIN en büyük mobilya ve ev aksesuarı üreticisi olarak kabul edilen İsveç firması Ikea, İstanbul'dan sonra Türkiye'deki ikinci mağazasını 6 Nisan'da İzmir'de açacak. 23 bin metrekare alan üzerine kurulan mağazada 6 bin 500 çeşit ürün bulunacak.

Ikea Türkiye Genel Müdürü Mikael Bartroff, İzmirli bir grup gazeteciye İstanbul mağazasını gezdirdi, basın toplantısı düzenledi. Mikael Bartroff 2 yıl içinde 3 ilde toplam 4 mağazada yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlamak istediklerini söyledi. İstanbul'dan sonra ikinci mağazayı İzmir'de, üçüncü mağazayı yine İstanbul'da, dördüncü mağazayı ise Ankara'da açacaklarını belirten Bartroff, İzmir'dekiyle birlikte mağaza sayılarının 33 ülkede 227'ye ulaşacağını kaydeti.

İzmir'deki mağaza için 40 milyon dolar yatırım yaptıklarını vurgulayan Bartroff, 2 yıl içinde 3 ildeki mağazaları açtıktan sonra Türkiye'de başka illerde de mağaza açmak istediklerini ifade etti. Türkiye'den 2006 yılı içinde 300 milyon dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini anlatan Bartroff, Ikea'nın Türkiye pazarına geç girmesinin de planlanmadığını, Türkiye pazarına girişteki en önemli nedenin ekonomideki iyileşme, enflasyonun tek haneli rakamlara inmesi olarak gösterdi. Yeni kataloglarda 6 ay yerine 12 aylık fiyat belirleyeceklerini açıklayan Bartroof, bu açıdan Türkiye'nin sabit bir ekonomiye sahip olmasının önemine değindi.

Bartroff ayrıca 2005 yılı itibariyle 15 milyar euro ciro elde ettiklerini, 2006'da bunu 18 milyar euroya taşımak istediklerini kaydetti. Ikea'nın düşük fiyat politikası nedeniyle Türk ev sektörünü tedirgin ettiğinin hatırlatılması üzerine Bartroof, “Tüketici kaliteli, işlevsel, güzel tasarımlı, düşük fiyatlı binlerce çeşit mobilya ve ev aksesuarıyla tanışıyor. Bu, pazarın büyümesine neden oluyor. Diğer üreticiler de tüketiciye aynı şekilde ürünlerini sunabilmek için çalışıyor. Kazan kazan durumu yaşanıyor. Üreticiler de bu doğrultuda kendilerini geliştiriyor” diye konuştu.

İZMİR'E 300 KİŞİLİK İSTİHDAM

Ikea Türkiye Pazarlama Müdürü Gülden Sincer, Bornova'daki Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi arkasında açılacak İzmir'deki mağazada yaklaşık 300 kişiye istihdam olanağı sağlayacaklarını açıkladı. Sincer, İzmir'i tercih etmelerinin nedenini ise sahil beldelerine yakın olması ve nüfusu olarak açıkladı. 6 bin 500 üründen 400'den fazlasını Türkiye'de ürettiklerine, 40'ı aşkın tedarikçiyle çalıştıklarına dikkat çeken Sincer, tedarikçilerin Türkiye'deki mağazalarda Ikea konseptini görmesiyle bu doğrultuda üretim yapmalarıyla bu sayının artacağına inandıklarını söyledi.

SIKI MALİYET BİLİNCİ

“Herşey düşük fiyatlı olmalı” prensibiyle hareket ettiklerini vurgulayan Sincer şöyle devam etti:
“Konseptimizin temeli ürün çeşitliliği, düşük fiyat, kalite ve fonksiyonellik. Tasarımcılarımız kimi zaman fabrikaya giderek tedarikçilerle birebir görüşüp o ürünü nasıl tasarlamaları gerektiğine karar veriyorlar, fabrikada değerlendirilmeyen hammaddeleri nasıl değerlendirebileceklerine bakıyorlar. Ürünleri fiyat etiketlerinden başlayarak tasarlamaya başlıyorlar. Fiyat bizim için çok önemli. Sıkı maliyet bilincine sahibiz.”

Ürünleri yassı kolilerle paketleyerek, depolama maliyetlerinden tasarruf ettiklerine değinen Sincer, müşterilere isterlerse düşük ücrette nakliye ve montaj servisi sunduklarını, bunların ürün fiyatına dahil etmediklerini için düşük fiyatlara sahip olduklarını savundu. Sincer ayrıca, tedarikçilerle uzun dönem işbirliği yapmaları sonucunda, tedarikçilerin uzun vadeli planlar yaparak, teknolojiye yatırım yapabildiklerini böylece üretim maliyetlerini düşürdüklerini vurguladı.

İzmir'deki IKEA mağazası

* 5 kurulu oda ve çözüme yönelik döşenmiş 22, 35 ve 55 olmak 3 farklı metrekarelerde döşenmiş ev bulunacak.
* Mutfak, banyo, ev tekstilinden, halı ve aydınlatma ürünlerine, çocuk odası mobilya ve aksesuarlarından, oyuncuklarına kadar 6 bin 500 ürün bulunacak.
* İsveç yemeklerinin bulunduğu 300 oturma kapasiteli restorant olacak
* Ailelerin çocuklarını bırabileceği çocuk cenneti adı verilen bir oyun alanı kurulacak.
* Bin 100 araç kapasiteli otoparka sahip olacak.
* Mağazanın çeşitli yerlerine konulmuş sarı torbalar, kurşun kalem, not kağıdı, mezura, mağazanın krokisinin yer aldığı standlar olacak. Mezura ile mobilyaları ölçme fırsatı bulacak.
* Tasarımların kimlere ait olduğunu kişinin fotoğrafı ve imzasıyla göreceksiniz.
* Her ürünün üzerinde etiketi ve ürünü eğer yassı koli içindeyse nereden alacağınız yazılı olacak.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı