IKEA, Avrupa’da oteller açacak

hurriyet.com.tr
17.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

İsveçli popüler mobilya üreticisi IKEA, Avrupa genelinde otel zinciri açmayı planlıyor.

  

IKEA, gayrimenkul sektörüne son yatırımında, en az 100 tane uygun fiyatlı oda hizmeti veren otel açmayı planlıyor.  

 

IKEA’nın fikri mülkiyet haklarını elinde tutan Inter Ikea şirketi, bu otelleri “uygun bütçeli tasarım otelleri” olarak lanse etmeyi planlıyor.

 

IKEA geçtiğimiz haftalarda açıkladığı bütçe rakamlarıyla piyasa değerini 11 milyar doların üzerinde bir rakam olarak belirtmişti.

 

Oteller IKEA ismini kullanmayacak ve İsviçreli şirketler tarafından yönetilmeyecek. Otelleri köklü bir şirketin devralacağı ifade edildi.

 

IKEA aynı zamanda kıta genelinde öğrenci yurtları da açmayı hedefliyor.

 

YENİ BÖLGELERE AÇILACAK

 

Inter Ikea şirketi, gayrimenkulde kâr ettiği İngiltere, Hollanda ve Polonya gibi ülkelerde otelleri açmayı istiyor ama Almanya’yı da portföylerine eklemeyi umut ediyor.

 

Inter Ikea’nın gayrimenkul yatırımlarından sorumlu isimlerinden Harald Müler, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde Almanya’daki otelimiz için lokasyon açıklaması yapacağız” dedi.

 

Otelcilik sektöründe, butik ve düşük fiyatlı odalar sunan oteller son yılların gözdesi olarak gösteriliyor.

 

Bu alanın en büyük ismi, Münih merkezli Motel One zinciri olarak biliniyor.

 

İLK KEZ FİNANSAL AÇIKLAMA YAPTI

 

Şirketin Almanya’da 8 bin 500 odası var ve Avrupa genelinde, İngiltere ve İskoçya’ya da yayılmak istiyor.

 

Dünyanın en büyük mobilya perakendecisi olan IKEA, 1943 yılında kuruldu ve şirketin mali durumuyla ilgili çok az açıklama yaptı son zamanlara kadar. Şirketin sessizliğinin nedeni, şirketin mağazalarının sahipliğiyle ile marka ismini almanın arasında farkın olduğu, değişik bir mali yapısının olması.

 

Marka, Inter Ikea tarafından yönetiliyor. Şirket bütün frençayzlardan para alıyor. Frençayzlar, gelirlerinin bir kısmını şirkete ödemek zorunda.

 

IKEA geçtiğimiz hafta fikri mülkiyet hakları bir birimden diğerine devrolduğundan dolayı, mali açıklama yaptı ve marka değerini 11 milyar dolar olduğunu belirtti.

 

 

 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı