Ege Haberleri

  İKÇÜ'nin güneşi yüzleri güldürdü

  Hürriyet Haber
  29.09.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Zenit Enerji ve SolarRES işbirliği ile yapılan protokol doğrultusunda, Çiğli Ana yerleşkesinde kurulan güneş enerjisi santralinde (GES) üniversite-sanayi işbirliği ile verilen ilk sertifikalı teknik elemanlarını sektöre kazandırıldı.


  Güneşten elektrik elde etmek isteyen, güneş enerjisi paneli tamir ve bakımı ile para kazanmak isteyen, güneş enerjisi sitemlerini pazarlamak ve yatırım yapmak isteyenleri buluşturan ve Türkiye'nin dört bir yanından kursiyerlerin katıldığı programı başarıyla bitiren 25 kişi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (İKÇÜSEM) imzalı sertifikalarına kavuştu. Düzenlenen törene İKÇÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Okur, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Türksoy, Zenit Enerji mühendisleri Doğu Eyler, İbrahim Uğur, Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Aziz Kolkıran, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Nuri Özcivan, TEDAŞ Genel Müdürlüğü Dağıtım Şebekeleri Planlama ve Güncelleştirme Müdür Yardımcısı Bilal Şimşek katıldı.
  Programa Türkiye'nin her bölgesinden yoğun ilgi gösterildiğini kaydeden Dekan Prof. Dr. Salih Okur, bir sonraki eğitimlerinin Ekim Ayında başlayacağını ve düzenli olarak devam edeceğini söyledi. Sertifikalı Güneş Enerjisi Teknik elemanı Yetiştirme Kurslarının bu alandaki büyük açığı kapattığını belirten Prof. Dr.Okur, yeni programlarda uzaktan eğitim İKÇÜ UZEM ile İzmir dışındaki herkese hitap edeceklerini belirtti. Okur, "25 Ekim'de başlayacak olan ikinci kursumuzu, çalışanları da düşünerek hafta sonları ve akşam mesai dışı saatlerinde planladık. Kursiyerlerimiz, Türkiye'nin herhangi bir yerinden canlı bağlantı ile soru sorarak eğitime katılabilecek" dedi


  KURS BİTMEDEN İŞLERİ HAZIR
  Güneş zengini bir ülke olarak bu alanda yetişen teknik eleman eksikliğine dikkat çeken Prof. Dr. Okur, "Üniversitemizin alanında uzman mühendis ve akademisyenleri ile sektörden Zenit Enerji'nin verdiği uygulamalı eğitimler sayesinde sektörde rahatlıkla çalışabilen ya da kendi işini kurabilen teknik elemanlar yetiştirmeye başladık. Hatta kurslarımız esnasında bir iş adamı kursiyerlerimize iş teklifinde bulundu. Bir başka GES firması da bütün kursiyerlerimize staj imkânı sunabileceklerini teklif etti. Bu sayede İKÇÜ olarak, sektörde taraflar arasında köprü olduk" diye konuştu.


  ÇEVRECİ ENERJİ KAYNAKLARI GELİŞTİRİLMELİ
  Güneş enerjisi sektöründe büyük patlama yaşandığını kaydeden Prof.Dr. Okur, ev tipi kullanımın yanında sanayide de büyük bir arz olduğunu vurguladı. Prof.Dr. Okur, "Türkiye'de güneş panellerinden elde edilen elektrik enerjisi potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen teknik eleman yetersizliği bu potansiyelin kullanılmasında en önemli engeli teşkil ediyor. Bu alana istihdam edilen doğru eğitilmiş teknik eleman hem sektörün bu ihtiyacına cevap verecek hem de ülkemizin çevreci alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesinde önemli bir adımı oluşturacaktır" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı