İZMİR HABERLERİ

İKÇÜ ilk hekimlerini uğurladı

DHA
03 Haziran 2017 - 12:23Son Güncelleme : 03 Haziran 2017 - 12:23

İKÇÜ ilk hekimlerini uğurladı

DHA

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi, ilk öğrencilerini mezun edip, hekim olarak mesleğe kazandırdı.

Altı yıl önce doktor olma hayaliyle tıp fakültesini seçerek büyük bir başarıyla eğitimlerini tamamlayan 90 genç, mezun olmanın mutluluğunu yaşadı. Genç hekimler, Prof. Dr. Servet Akar ile hep bir ağızdan Hipokrat Yemini ederek mesleğe ilk adımı attı. Gençler hazırladıkları video ile zaman zaman meslektaşlarına yönelen şiddeti kınadı. Mezuniyet gecesinde görevi başında şehit edilen hekimler unutulmadı. Şehitler için hazırlanan köşeye de karanfil bırakıldı.

Dekan Prof. Dr. Mehmet Tokaç'ın ev sahipliğinde İzmir Âşık Veysel Rekreasyon Alanı Bornova Amfi Tiyatrosunda gerçekleştirilen törene; Rektör Prof.Dr. Galip Akhan, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Turan Gökçe, Dekanlar, akademisyenler ve çok sayıda konuk katıldı. Genç hekimlere seslenen Rektör Prof. Dr. Akhan, kuruluşunda bu yana İKÇÜ Tıp Fakültesi'nin geldiği aşamaları gururla takip ettiğini, kendisinin de öğretim üyesi olduğu fakültelerinden, ilk mezunları mesleğe uğurlamaktan ayrı bir heyecan yaşadığını kaydetti.

Genç meslektaşlarına seslenen Dekan Prof.Dr. Mehmet Tokaç da yeni kurulan Tıp Fakültelerinden, tıp eğitimi ve öğretimi konusunda daha geniş imkânlara sahip olmaları açısından daha şanslı olduklarını ifade eden etti. Tokaç, geldikleri aşamayı rakamlarla aktarıp, şu bilgileri verdi:

"2011-2012 Öğretim Yılında ilk öğrencilerimizi alarak, 27 akademik personelle çıktığımız bu yolda, 2017 yılına geldiğimizde toplam 125 hocaya, lisans ve lisansüstü programlarında eğitim alan 1172 öğrenciye ulaştık. Fakültemiz ve Sağlık Bakanlığı kadrosunda bulunan toplam araştırma görevlisi sayısı ana ve yan dallar dâhil 256'dır. Fakültemiz bu gün eski yerleşik tıp fakültelerinin düzeyine erişmiş durumdadır. Bundan sonrası için hedef Fakültemizi daha ileriye götürecek farklar oluşturmaktır."

"ATAMIZIN SÖZÜNE LAYIK OLUNUZ"

Dekan Prof. Dr. Tokaç, genç hekimlerden Hipokrat Yeminini asla unutmamalarını isterken, onlara tavsiyelerde bulundu. Prof. Dr. Tokat, "Dünyaya 'ben merkezli' bakmayın, hastalarınızla empati kurun. Hasta-hekim arasındaki o kutsal iletişimi her şartta koruyun. Sizler, toplumu tanıyan, toplumun sorunlarına duyarlılık, akıl ve bilimsellikle yaklaşan hekimler olarak, güzel ülkemizde sağlıklı bir toplum oluşturma görevlerinizde dayanışma halinde olmalısınız. Hocalarınıza ve meslektaşlarınıza saygı gösteriniz. Din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevinizle vicdanınız arasına girmesine izin vermeyiniz.  Beni Türk hekimlerine emanet edin diyen Atamızın bu sözüne layık olunuz" dedi.

"EŞSİZ VAKA DENEYİMİMİZ OLDU"

Mezun hekimler adına konuşan okul birincisi Dr. Büşra Aytekin, mezun olduktan sonraki süreçte hangi yolu seçerlerse seçsinler, görevlerini en iyi şekilde yapacakları bir bölüme ve şehre gitmeyi arzu ettiklerini söyledi. Üniversitede İKÇÜ'yü tercih etmelerindeki en önemli sebebinin Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi bölgeye hitap eden bir hastane bünyesinde eğitim alabilmek olduğunu söyleyen Dr. Aytekin, "Binlerce farklı vaka, hasta görerek eşi bulunmaz tecrübeler kazandık. Çoğu doktorun göremediği biz daha öğrenciyken gördüğümüz ender vakalarımız oldu. İlk öğrencileri ve ilk mezunu olduğumuz İKÇÜ Tıp Fakültesinden ayrılmanın gururunu yaşıyoruz. Bizlerin meslek hayatına sunduğu eşsiz katkılarından dolayı hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Hayatlarının odak noktasında her daim yer aldığımız her zaman destekleriyle mutlu olduğumuz ailelerimize teşekkürü bir borç biliriz" dedi.

Dr. Aytekin'in mezunlar kütüğüne ismini çakmasının ardından fakülteyi ilk on başarısıyla bitiren genç hekimler Dr. Ecem İnce, Ali Emre Karakış, Dr.Hande Çökmüş, Dr.Pınar Uçar, Dr.Dilşah Başkol, Dr.Edanur Demir, Dr.Buket Belendir, Dr.Sema Arı, Dr.Ecenur Varol'a teşekkür plaketleri takdim edildi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İKÇÜ ilk hekimlerini uğurladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:12
  • Akşam
   20:12
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı