İZMİR HABERLERİ

İKÇÜ Eczacılık Fakültesi ilk öğrencilerini alacak

DHA
11.08.2018 - 11:27Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Eczacılık Fakültesi bu yıl ilk öğrencilerini kabul edecek. Fakülte, 80 kişilik öğrenci kontenjanı ile eğitim-öğretime başlayacak.

Öğrenim süresi 5 yıl olan fakültenin kurucu dekanı Prof. Dr. Tijen Temiz, İKÇÜ'yü tercih edecek öğrencilerin genç ve nitelikli akademisyenlerden eğitim alma ayrıcalığına sahip olacaklarını söyledi. Prof. Dr. Temiz, "Akademik kadromuzun tamamı eczacılık fakültesi mezunu, alanında doktoralı, daha önce köklü üniversitelerde görev almış, genç ve nitelikli öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Öğretim üyelerimiz birçok ulusal ve uluslararası projede yürütücü veya araştırmacı olarak görev almakta olup, etki faktörü yüksek uluslararası dergilerde yayınlar yapmaktadırlar. 2018 yılı itibariyle 6 doçent, 3 doktor öğretim üyesi ve 19 araştırma görevlisinden oluşan dinamik bir akademik kadromuz var. Fakülte olarak Ege Bölgesi'nin ve İzmir ilinin ikinci eczacılık fakültesi olma avantajını kullanarak eczacılık mesleğinde nitelikli, lider ve girişimci eczacılar yetişmeyi amaç edindik" dedi.

Eczacıların topluma sağlık hizmetlerinin ulaştırılmasın en önemli basamaklardan biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tijen Temiz, Sağlık Bakanlığı'nın '2023 Yılı Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi' raporunda açıklanan verilere dikkat çekti. Prof. Dr. Temiz, "Türkiye'de aktif çalışan eczacı sayısı 26 bin 642'dir. Bir başka deyişle 1000 kişiye düşen eczacı sayısı 0.34'tür. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ortalaması 0.49; AB ortalaması ise 0.77'dir. Türkiye'de eczacı istihdamının yüzde 92,3'ü özel sektörde, yüzde 6,6'sı Sağlık Bakanlığı'nda ve yüzde 1.1'i üniversitelerdedir. Bu açıdan bakıldığında akademik camiaya önemli görevler düşmektedir" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İKÇÜ Eczacılık Fakültesi ilk öğrencilerini alacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ağustos 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:44
 • Guneş
  06:17
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  17:08
 • Akşam
  20:16
 • Yatsı
  21:42
Sayfa Başı