İSTANBUL HABERLERİ

İK Yönetimi ve Yönetici Anketi’nin sonuçlarına göre çalışanlar “önce destek sonra maaş” diyor

DHA
08 Mayıs 2017 - 11:51Son Güncelleme : 12 Mayıs 2017 - 11:28

Dünyanın bir çok ülkesinde insan kaynakları (İK) alanında danışmanlık hizmeti veren Great Place to Work Enstitüsü, “İK Yönetimi ve Yönetici Anketi” sonuçlarına göre, çalışanlar önce destek sonra maaş beklentisinde bulunuyor.  

DHA

53 ülkede 25 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Great Place to Work Enstitüsü, İK Yönetimi ve Yönetici Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Ankete çok uluslu ve ulusal şirketlerde, 36 farklı sektör çalışan katıldı. Dublin City ve Maynooth Üniversite’sinin katkılarıyla hazırlanan rapor ilginç verileriyle dikkat çekiyor.

Araştırma sonuçlarına göre, çalışanlar kendilerine sağlanan desteğe maaştan daha fazla önem veriyor. Yöneticilerin çalışanlardan en büyük beklentileri şirket imajını korumaları, en düşük beklentileri sadece gereken görevleri yerine getirmeleri. Katılımcılara göre gelecekteki en önemli gündem maddesi, küresel düşünebilme yeteneği olacak.

Desteklendiğini hisseden çalışan şirkete daha bağlı 

Ankete katılan yöneticilere göre, çalışanların şirkete olan bağlılığını motivasyon ve adanmışlık düzeyleri belirliyor. Raporda, yöneticilerin çalışanlara karşı ilk sorumluluğunun yüzde 93 oranıyla yüksek performans için destek sunmak olduğu ve bunun ardından da çalışanlara şirket içerisinde gelişim fırsatı sağlamanın geldiği belirtiliyor. Yönetici tarafından desteklendiğini hisseden çalışanların şirkete olan bağlılığı daha çok artıyor. Maaş ve güven, bu faktörü takip eden diğer iki önemli öğe olarak beliriyor. 

Sadece gereken görevleri yapmak en düşük beklenti

Yöneticilerin çalışanlardan beklentileri arasında ilk iki sırayı yüzde 95 oranıyla şirket imajını koruyup şirketi desteklemeleri yer alıyor. Üçüncü ve dördüncü sırada yüzde 94 ile çalışanların kendilerini değerli hale getirecek gelişim fırsatlarını takip etmeleri, şirketteki değerlerini yükseltmek için becerilerini geliştirmeleri geliyor. Çalışanlardan yüzde 10 ile en düşük beklenti ise sadece gereken görevleri yerine getirmeleri oluyor.

Şirketlerin kaderlerini küresel düşünebilme yeteneği belirleyecek

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Ankete göre, İK etkisi son üç yılda liderler nezdinde yüzde 81 oranında artmış bulunuyor. Belli bir bilgiye ulaşmak veya gelişmeleri öğrenmek için bölüm yöneticileri ve direktörlerden önce İK yetkililerine başvurulması dikkat çeken bir sonuç. Katılımcılara göre gelecekteki en önemli gündem maddesi, küresel düşünce yapısının gelişimi.

Yetenek yönetimi, liderlik gelişimi ve değişime uyum şirketlerin gündemlerinde ilk sıralara yükselecek. Ayrıca finansal performans, gelişim odaklı düşünce yapısı ve koçluk eğitimi şirketlere yüksek düzeyde etkinlik sağlayacak faktörler arasında. Yaptığımız analizlerden yola çıkarak, çalışanlarında güven yaratabilmiş iş yerlerinin ekonomik performansının ve krizlere karşı dayanıklılığının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Güven, hem çalışan hem işletmeler için kazanmak anlamına geliyor.” dedi.
Great Place to Work Enstitüsü, hizmet verdiği ülkelerdeki en iyi işveren listelerinin yanı sıra, Avrupa’nın En İyi İşverenleri, Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri ve Fortune’s 100 Best Companies To Work For listesini hazırlıyor. (Fotoğraflı)

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden İK Yönetimi ve Yönetici Anketi’nin sonuçlarına göre çalışanlar “önce destek sonra maaş” diyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İK Yönetimi ve Yönetici Anketi’nin sonuçlarına göre çalışanlar “önce destek sonra maaş” diyor haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı