GeriİK/Yeni Ekonomi Yabancı öğrencilere Türk üniversitelerini tanıtan site
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı öğrencilere Türk üniversitelerini tanıtan site

Yabancı öğrencilere Türk üniversitelerini tanıtan site
refid:19637702 ilişkili resim dosyası

Mezun Group, GoStudyinTurkey.com adında bir site açtı. Bu sitede yabancı öğrenciler, Türkiye’deki eğitim kurumlarıyla ilgili bilgi alabiliyor, okul arama motoru sayesinde kendilerine en uygun yükseköğretim kurumunu bulabiliyorlar. Ayrıca öğrenci kendisiyle benzer özellik ve hedeflere sahip başka bir öğrenciyle yazışabiliyor, internet üzerinden konuşabiliyor.

Mezun Group’un hizmeti GoStudyinTurkey.com, yabancı öğrencileri Türkiye’deki eğitim kurumlarıyla buluşturuyor. Mezun Group, GoStudyinTurkey.com sosyal ağı ile yabancılara Türkiye’de eğitim konusunda ihtiyaç duyulan konularda bilgi sağlıyor. Türkiye’deki bütün üniversitelerin dahil olduğu platformda üniversiteler, profil sayfalarında bölümleri ve programları hakkında detaylı bilgi verirken, öğrenciler okul arama motoru sayesinde kendilerine en uygun yükseköğretim kurumunu bulabiliyorlar.
GoStudyinTurkey.com, öğrenci hangi üniversite ile ilgileniyorsa, onun bilgisini de üniversiteye günlük e-posta yoluyla ulaştırıyor. Ayrıca sistemde bulunan eşleştirme özelliği sayesinde de öğrencilerin okuduğu okul, eğitim geçmişi ve Türkiye’de eğitim almak istediği şehir ve kurumlar dikkate alınarak okullar ve arkadaşlar da tavsiye ediliyor. Yani öğrenci kendisiyle benzer özellik ve hedeflere sahip başka bir öğrenciyle yazışabiliyor, internet üzerinden konuşabiliyor.

Her yıl 7 bin yabancı öğrenci geliyor
ÖSYM 2010-2011 verilerine göre Türkiye’de yabancı öğrenci sayısı yaklaşık 26 bin. Her yıl Türkiye’ye gelen yabancı öğrenci sayısı ise yaklaşık 7 bin.
Mezun’un verdiği bilgiye göre, 26 bin öğrencinin ekonomiye katkısı, okul ücretlerinin dışındaki diğer harcamaları da göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık yarım milyar dolar. Önümüzdeki yıl yeni gelen yabancı öğrenci sayısının 10 bini bulması hedefleniyor. Gelecek 5 yıl içindeyse yabancı öğrenci sayısının toplam 100 bine çıkarılması planlanıyor. Bu durumda yabancı öğrencilerin ekonomiye katkısı yaklaşık 2.5 milyon dolar olacağı öngörülüyor.

En çok Anadolu Üniversitesi tercih ediliyor
Mezun’un ÖSYM’nin datasından derlediği 2010-2011 verilerine göre Türkiye’ye en çok Azerbaycan ve KKTC’den öğrenci gelirken, gelen öğrenciler en çok Anadolu Üniversitesi’ni tercih ediyorlar. Ayrıca; son 5 yılda Türkiye’ye gelen yabancı öğrenci sayısı yüzde 59 artmış durumda. Verilere bakıldığında ulaşılan diğer sonuçlar ise:

Yabancı öğrenci sayıları
Üniversiteler 25.545
Diğer eğitim kurumları 683
Toplam 26.228
 
Yabancı öğrencilerin uyruklarına göre sayıları
KKTC 3.503
Azerbaycan 3.540
Türkmenistan 2.929
İran 1.305
Bulgaristan 1.231
Almanya 1.143
Yunanistan 1.099
Moğolistan 956
Kazakistan 727
Bosna Hersek 674
 
Yabancı öğrencilerin üniversitelere göre sayıları
Anadolu Üni. 4.040
İstanbul Üni. 2.611
ODTÜ 1.487
Ankara Üni. 1.380
Marmara Üni. 1.334


Yorumları Göster
Yorumları Gizle