GeriİK/Yeni Ekonomi Ücret artışlarına karşı robot ve dron tehdidi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ücret artışlarına karşı robot ve dron tehdidi

Ücret artışlarına karşı robot ve dron tehdidi
refid:29873161-spot ilişkili resim dosyası

ABD’nin birçok eyalet ve kentinde asgari ücretlerin yükseltilmesi yönünde bir eğilim gözlenirken, fast-food zincirleri çalışanları işten çıkarıp yerlerine robot ‘istihdam etmeye’ hazırlanıyor.

2012 yılından beri Amerikan işçileri saate 7,25 dolar olan federal asgari ücretin 15 dolara yükseltilmesi için mücadele ediyorlar. Ve sonuç almaya da başlıyorlar. Çünkü bir çok eyalette, özellikle de New York eyaletinde ve San Francisco, Seattle, Los Angeles gibi kentlerde asgari ücret yükseltildi. Washington’da, çalışanların girişimiyle, asgari ücretin 15 dolara yükseltilmesi için bir ‘temsili referandum’ hazırlığı sürüyor.

Ancak, The Washington Post’un haberine göre, kimi şirketler ücret artışlarına karşı ‘robot kozunu’ oynamaya hazırlanıyor. Mesela Arizona eyaletini başkenti Phoenix’te bir McDonald’s tamamen robotlar tarafından çevriliyor.

Hesaplar karışabilir
Sektör temsilcileri kendi ifadeleriyle ‘asgari ücret taarruzu’nun fast-food sektöründe bütün hesapları allak bullak edeceğini, kalifiye olmayan çalışanların ücretini arttırmaktansa robotlara yatırım yapmanın daha akılcı olacağını iddia ediyorlar.

Fast-food şirketleri zaten bir süredir verimliliklerini ve kârlılıklarını arttırmak için (mönülerin eldeki malzeme stokuna göre otomatik olarak hazırlandığı) e-sipariş sistemi gibi inovatif yöntemleri uygulamaya koyuyorlar. Hatta, sektör sözcüleri ‘ücret baskısı karşısında’ siparişlerin insansız hava araçlarıyla yerine ulaştırılması gibi ‘çok daha radikal’ yöntemlere kapı açabileceği tehdidinde bulunuyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle