GeriİK/Yeni Ekonomi Sınavla 1600 hakim ve savcı alınacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınavla 1600 hakim ve savcı alınacak

Sınavla 1600 hakim ve savcı alınacak

Adalet Bakanlığı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile alım yapacak. 1600 kişinin 1000’i adli yargı hakim ve savcı adayından, 500’ü avukatlık mesleğinden hakim ve savcı adayından ve 100’ü de idari yargı hakim adayından oluşacak.

Sınavla 1600 hakim ve savcı alınacakAdalet Bakanlığı, yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile 1600 yargı mensubu alacak. Alınacak personelin 1000’i adli yargı hakim ve savcı adayından, 500’ü avukatlık mesleğinden hakim ve savcı adayından ve 100’ü de idari yargı hakim adayından oluşacak. Adalet Bakanlığı geçen yılın yine bu döneminde yazılı yarışma ve mülakat ile 1500 hakim ve savcı alımı için ilama çıkmış ve 2017’nin sonunda da memuriyetin 9-5 dereceli kadrolarına hakim ve savcı alımı yapmıştı. Bakanlık şimdi de 2018 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre yine 9-5 dereceli kadrolar için alım yapacak.

ARANAN ŞARTLAR
Adaylarda aranan şartlara gelince; adli yargı hakim ve savcı adayları ile idari yargı hakim adayları için 35 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor. Ayrıca avukatlık mesleğinden alınacak adli yargı hakim ve savcı adayları için de avukatlık mesleğinde fiilen en az üç yıl çalışmış olmak ve 45 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor. Adli yargı-avukatlık adli yargı adayları için de hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye‘deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış alma şartı aranıyor. İdari yargı adayları içinse; hukuk fakültesi veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren dört yıllık yükseköğrenim mezunu olmak gerekiyor. Bunların dışında adaylarda aranan ortak özellikler ise; kamu haklarından yasaklı olmamak, askerlikle ilişkisi olmamak.

SINAVLAR 29 ARALIK’TA
Başvurusu kabul edilen adaylar için yazılı yarışma Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 29 Aralık tarihinde yapılacak. Hakim ve savcı adayları en geç 20 Kasım tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Adaylar başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacak. Sınav ücreti ise birinci sınava katılan adaylar için 180 TL, ikinci sınava katılan adaylar için 270 TL, üçüncü sınava katılan adaylar için 360 TL olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle