GeriİK/Yeni Ekonomi Sezonluk 50 bin eleman aranıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezonluk 50 bin eleman aranıyor

Sezonluk 50 bin eleman aranıyor

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte sezonluk eleman ihtiyacı da arttı. Bu dönemde en çok turizm ve inşaat sektörleri geçici çalışacak eleman arayışında. Denizcilikten yiyecek-içecek sektörüne, imalat sanayiine kadar her alanda çalışacak 50 bin sezonluk eleman aranıyor.

Sezonluk 50 bin eleman aranıyorYaz aylarının gelmesi ile birlikte sezonluk eleman alımı da hızlandı. Genelde sezonluk çalışan denince mevsimlik işçi, daha doğrusu tarım işçisi akla gelir. Oysa yaz ayları her alanda geçici çalışacak eleman arandığı dönemdir ve bu da istihdama ciddi katkı sağlar. Mayıs ve haziran da sezonluk eleman alımının en yoğun yaşandığı aylardır. Bu dönemde turizmden inşaata, yiyecek-içecek sektöründen denizciliğe kadar birçok sektör sezonluk eleman alımı yapar. Nitekim İŞKUR’a gelen 132 bine yakın eleman talebinin 50 bine yakını sezonluk eleman talebinden oluşuyor.

TURİZM VE İNŞAAT
Bu dönemde en çok elemanı iki sektör arıyor; biri turizm, diğeri ise inşaat. Turizmden başlayacak olursak bu sezonda sektörün 15 binin üzerinde yeni istihdam yaratması bekleniyordu. Uzmanlara göre de bugüne kadarki gelişmeler beklentiler yönünde. Konaklama, yiyecek, içecek sektörlerini de kattığımızda turizm sektörü aşçısından garsonundan, otel görevlisine, temizlik işçisinden şoförüne kadar 2.8 milyon kişilik istihdam potansiyeline sahip. Turizm sezonunda ise bu sayı, geçici çalışanlarla birlikte 3 milyonun çok üzerine çıkıyor.

Şu dönemde turizm alanında en çok restoran ve otellerin mutfak bölümünde çalışacak eleman aranıyor. İŞKUR verilerine göre işletmeler bu alanda 5 binin üzerinde eleman arıyor. Bunun yarıya yakını mutfak hizmetlerinde yardımcı olarak çalışacaklardan, yarısı da bulaşık ve otellerin çamaşırhanelerinde çalışacak elemanlardan oluşuyor. Turizmde aranan elamanlar bununla da sınırlı değil, otel ve restoranlar 4 bine yakın temizlik işçisine de istihdam yaratacak.

15 BİN İŞÇİ
Yine turizmciler seyahat servis elemanı, transfer elemanı, turizm danışma elemanı, restoran karşılama elemanı, ön büro elemanı, güvenlik görevlisi gibi değişik isimler adı altında da 6 bine yakın eleman arıyor. Önümüzdeki dönemde ise özellikle turistik bölgelerden gelen talebe göre beklenenin de üzerinde istihdam yaratılacağı tahmin ediliyor.

Gelelim, inşaat sektörüne. İnşaat sezonu ile birlikte sezonluk işçi ihtiyacı da arttı. En çok aranan eleman ise inşaat işçisi. İŞKUR’a şirketlerden gelen taleplere bakıldığında 4 bine yakın işçi aranıyor. Ayrıca inşaat bekçisi, boyacı, inşaat ustası, kalfa isimleri altında da inşaatçılar yine sezonda çalışmak için eleman arıyor.

Turizm ve inşaat dışında da hemen her sektör sezonluk işçi alımı için İŞKUR’a müracaat etmiş durumda. Bu açıdan değerlendirildiğinde de tüm alanlarda çalışacak 15 bine yakın işçi aranıyor. Bunların dışında bahçe bakım elemanı, oyun parkı görevlisi, şoför, yelken-tente-çadır işçisi, tekneler için temizlik görevlileri, klima imalatında ve montajında çalışacak eleman da en çok arananlar arasında.

Sezonluk 50 bin eleman aranıyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle