GeriİK/Yeni Ekonomi Nasıl iyi bir şirket olunur?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nasıl iyi bir şirket olunur?

Nasıl iyi bir şirket olunur?
refid:30113289-spot ilişkili resim dosyası

En çok çalışılmak istenen şirket olmanın bazı kuralları var. Personele yatırım yapmak, hakkaniyetli olmak, ayrımcılık yapmamak bunlardan bazıları.

‘En çok çalışılmak istenen şirketler’ sıralamalarında üst sıralarda yer alan firmaların rakiplerine göre önemli bir avantajı bulunur. Bu, en iyi kadroyu oluşturabilme avantajıdır. Piyasada böyle bir imaj yaratabilmek yıllar alabilir. Şirketlerin saygınlık kazanması o şirketlerde çalışanların kariyerlerine, yıllık raporlara, atlattığı krizlere bağlıdır. Ancak, günümüzde özellikle sosyal medyanın etkisi ile bu süreç daha hızlı olabiliyor. Örneğin bir teknoloji firması, yeni bir ürününü tanıttıktan sonra, bir gecede değerine değer katıp, piyasadaki saygınlığını pekiştirebiliyor.

En çok çalışılmak istenen şirketlerin yapıları incelendiğinde ise bazı ortak özelliklerinin olduğu ortaya çıkıyor. Bu özellikler, şirketlerin çalışanları bir mıknatıs gibi kendilerine çekmesine ve bağlanmasına neden oluyor. Yetenek yeteneği çekiyor. Bu da şirketlerin daha çok başarı kazanmasına sağlıyor.

Peki şirketler nasıl çalışanların gözünde değer kazanıyor? En çok çalışılmak istenen şirketler listelerine girebilen şirketlerin hangi ortak özellikleri var? General Electric’in eski CEO’su Jack Welch, iyi şirketlerin ortak özelliklerini şöyle sıralıyor:

1. Personeline yatırım yaparlar
İyi şirketler çalışanlarının sürekli kendilerini geliştirmesi için çok çaba harcarlar. Bu şirketler, en büyük yatırımı kendi çalışanlarına yaparlar. Bunun için eğitimlere ve ofis dışı deneyimlere çok önem verirler. Böylece, çalışanların kendileri için önemli olduğu mesajını iletirler.

2. Performansı baz alırlar
İyi şirketler, ‘meritokrasi’yi benimserler. Yani, hak edilen ücret ve terfiler, gerçekten de iyi performans gösteren, çalışkan, yetenekli çalışanlara verilir. Her şirkette olduğu gibi, iyi şirketlere girebilmek için de tanıdıklar veya bitirilen üniversite etkili olabilir. Ancak, iyi şirketlerde kapıdan içeri girdikten sonra artık önemli olan yöneticilerle olan iyi ilişkiler değil çalışanların performansıdır.

3. Personelinin arkasında dururlar
İyi şirketler, bazı durumlarda çalışanlarının risk almalarına izin verir ve risk almaya cesaret edebilenlere saygı duyulur. Ayrıca, risk alıp başarısız olanları bu sebeple harcamaz. Çünkü, risk alabilmek zordur ve şirketlerin rekabet ortamında ihtiyacı olan yaratıcılığı arttırır.

4. Ayrımcılık yapmazlar
İyi şirketler, toplum için faydalı olanın iş dünyası için de faydalı olduğunu bilirler. Cinsiyeti, ırkı, milliyeti ne olursa olsun herkesin görüşü önemlidir ve bu görüşlere sınırlama kabul edilemez. Her bir çalışanın görüşü birbirinden farklı olabilir. Bir başka deyişle iyi şirketler farklı kültürlere saygılıdır.

5. Kendilerine uygun olanı ararlar
İyi şirketler işe alım sürecinde standartlarını yüksekte tutarlar. Adayların kriterlere uygun olması, deneyimlerinin istenilen seviyede olması önemlidir. Bunun için adayları çetin bir mülakat süreci bekler. Çünkü bilirler ki, yetenek yeteneği çeker.

6. Personele güven verirler
İyi şirketler kârdadır ve sürekli büyürler. Bunun yanında, sadece büyüyen şirketler çalışanlarına yükselebilecekleri bir kariyer ve maddi anlamda mutlu olabilecekleri bir gelecek sunabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle