GeriİK/Yeni Ekonomi KOBİ’lere rehber aranıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KOBİ’lere rehber aranıyor

KOBİ’lere rehber aranıyor

Yapılan düzenleme ‘KOBİ rehberi’ ve ‘KOBİ teknik danışmanı’ adı altında yeni iki meslek alanı belirlendi. İlk etapta da 2 bin 400 teknik danışman ile 200 rehber alınacak. Rehber ve danışmanlar, KOBGEB destekleri kapsamında proje hazırlayacaklar, teknik destek verecekler, yol gösterecekler.

KOBİ’lere rehber aranıyorYapılan düzenleme ile yeni bir meslek alanı açıldı; KOBİ rehberliği ve teknik danışmanlık. Bu kapsamda da ilk etapta 2.400 KOBİ teknik danışmanı ile 200 KOBİ rehberi alınacak. Gerekli şartları taşıyan ve gerekli eğitimleri alan rehber ve danışmanlar, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOBGEB) verdiği destekler çerçevesinde Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) proje hazırlayacaklar, teknik destek verecekler, yol gösterecekler. Bir anlamda KOBİ’lere rehber olacaklar.

YENİ DÜZENLEME YAPILDI
Bugün de bazı kişi ve kuruluşlar KOBİ’lere danışmanlık hizmeti veriyor. Bu kişi ve kuruluşlar hem KOSGEB desteklerinden hem de finansal imkanlardan yararlandırmak için KOBİ’lere dosya hazırlama gibi destekler veriyor. Ancak bu işin belirli bir standardı olmadığı gibi bazı durumlarda KOBİ’ler mağduriyet de yaşıyordu. Yeni yapılan düzenleme ile artık KOSGEB’e akredite olmuş, bu alanda eğitim almış kayıtlı rehberler ve teknik danışmanlar bu hizmeti KOBİ’lere verecek. Rehberler, KOBİ’lere danışmanlık desteği verip, yol gösterici olurken; teknik danışmanlar ise daha çok pazarlama, üretim, insan kaynağı gibi teknik konularda destek olup, danışmanlık yapacak.
KOBGEB tarafından yayımlanan KOBİ rehberliği ve teknik danışmanlık hizmetleri hakkında yönetmelikle bu alanda görev yapacak kişilerde aranan şartlar ve özellikler de belirlendi.

Önce, KOBİ rehberlerinde aranan şartlarla başlayalım. KOBİ rehberi olmak isteyen adaylar; KOBİ danışmanı ulusal meslek standardı kapsamında mesleki yeterlilik belgesine sahip olacak –ki, bu belgeyi Mesleki Yeterlilik Kurumu verecek-, KOBİ rehberliği eğitimini tamamlayacak ve en az 240 saat danışmanlık tecrübesine sahip olacak veya büyük ölçekli işletmelerde son 10 yıl içinde en az 3 yıl üst düzey yönetici olarak görev yapmış olacak. Bu şartları taşıyan kişiler KOSGEB tarafından KOBİ rehberi olarak yetkilendirilecek. KOBİ rehberi, sunduğu hizmetlere ve KOSGEB tarafından yürütülecek izleme ve denetim sonuçlarına göre yetkilendirme tarihinden 3 yıl sonra kıdemli KOBİ rehberi olarak yetkilendirilecek.

ARANAN ŞARTLAR NELER?
KOBİ teknik danışmanlarında aranan şartlar ise daha farklı. Yükseköğretim kurumlarında profesör veya doçent olarak görev yapmak veya yapmış olmak. Doktora mezunu ve en az 120 saat danışmanlık tecrübesine sahip olmak. Yüksek lisans mezunu ve en az 240 saat danışmanlık tecrübesine sahip olmak. Büyük veya orta ölçekli işletmelerde orta düzey yönetici veya üst düzey yönetici olarak son 10 yıl içinde en az 5 yıl görev yapmış ve en az lisans mezunu olmak. Danışmanlık hizmeti veren işletmelerin son 10 yıl içinde en az 5 yıl sahibi, ortağı veya çalışanı olmak, en az 240 saat danışmanlık tecrübesine sahip ve en az lisans mezunu olmak. Teknik danışman olmak isteyen adayların başvuru yapacakları alanlarda bu şartlardan en az birini taşıması gerekiyor.

HANGİ HİZMETLERİ SUNACAKLAR?
KOBİ Rehberleri: İşletmelerin mevcut durumlarının analiz edecek, sorunlarını ve ihtiyaçlarını belirleyecek. İşletmelere tavsiyelerde bulunacak ve yönlendirme yapacak. İşletmelere proje hazırlama ve yürütme süreçlerinde rehberlik edecek. İşletmelerin genel yönetim, mali işler ve finans, üretim, pazarlama ve insan kaynakları konularındaki temel bilgi ve yönlendirme ihtiyaçlarını karşılayacak.

KOBİ Teknik Danışmanları: Finansman, uluslararası pazarlara adapte olma, teknoloji-yenilik-dijitalleşme ve büyüme alanlarında KOSGEB tarafından belirlenen ve yetkilendirildikleri konularda, işletmelere danışmanlık hizmeti sunacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle