GeriİK/Yeni Ekonomi İşverenler çalışanlarına tatilde de ulaşmak istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşverenler çalışanlarına tatilde de ulaşmak istiyor

İşverenler çalışanlarına tatilde de ulaşmak istiyor
refid:29454473-spot ilişkili resim dosyası

İşe alım ve insan kaynakları alanında hizmet veren Randstad’ın raporu, gelişen teknolojinin etkisiyle her an ulaşılabilir olmanın, profesyonel yaşam ile özel hayatı nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor.

Ankete katılanların yüzde 57’si, işverenlerinin kendilerinden normal iş saatleri dışında da ulaşılabilir olmalarını beklediklerini aktarıyor. Bu rakam 2010’da yüzde 40’tı. Ayrıca katılımcıların yüzde 47’si, tatildeyken de ulaşılabilir olmalarının beklendiğini söylüyor. Bu rakam, Türkiye’de yüzde 79’a kadar çıkıyor. Her iki durumda da Türkiye, Çin, Hindistan ve Hong Kong’da küresel ortalamanın çok üzerinde. Kuzey ülkeleriyle Batı Avrupa’da ise işverenler daha az talepkâr.

Özel işler ofisten hallediliyor
Öte yandan, profesyonellikle özel hayatın etkileşiminin diğer göstergesi de iş saatlerinde özel işlere vakit ayırmak. Katılımcıların yüzde 64’ü, bazen iş saatlerinde özel işlerini hallettiklerini söylüyor. 2010 yılı araştırmasında yüzde 40 olan bu oranda da önemli bir artış olduğu görülüyor.

Tüm dünyadaki çalışanlar içinde son altı ay içinde gerçekten işlerini değiştirenlerin oranı geçen çeyrek rakamına göre 2 puan arttı ve yüzde 24 oldu. Türkiye, Hong Kong ve Slovakya’da da iş değişikliği azaldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle