GeriİK/Yeni Ekonomi İş hayatı ve basketbol birbirine benziyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş hayatı ve basketbol birbirine benziyor

İş hayatı ve basketbol birbirine benziyor
refid:27196823-spot ilişkili resim dosyası

Inveon’un yönetici ortağı Emir Alkaş, aynı zamanda basketbol antrenörü. 8 yıl Efes Pilsen Spor Kulübü’nde farklı pozisyonlarda görev alan Alkan, basketbolu ve iş hayatını birbirine benzetiyor.

İş hayatı ve basketbol birbirine benziyor
Robert Kolej ve sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Emir Alkaş, üniversitenin son senesinde Efes Pilsen Spor Kulübü’nde basketbol antrenörü olarak çalışmaya başlamış. Alkaş’ın basketbolla ilgili çalışmaları, 2001’de Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda basın gönüllüsü olarak görev almasıyla başlamış. Yazdığı maç raporları zamanın popüler bir internet sitesinin daha sonra da antrenörlerin dikkatini çekmiş. Bunlardan biri olan Yağızer Uluğ “Sen sahada olanları bir antrenör gibi görüyorsun” demiş ve 2002’de (o zamanki adıyla) Efes Pilsen altyapısında onun yardımcısı olarak göreve başlamış. 8 yıl Efes Pilsen Spor Kulübü’nde farklı pozisyonlarda görev almış. Sonra Galatasaray Cafe Crown’da yardımcı antrenörlük, 2012 – 2014 arasında da Anadolu Efes Basketbol Takımı’nın yardımcı antrenörlüğünü yapmış. Alkaş’ın, basketbol kariyeri 12 yıl devam etmiş ve bu yılın haziran ayında sona ermiş. 2008’den beri de bilgi teknolojileri şirketi Inveon’un yönetici ortağı olan Alkaş, “Bir basketbol takımını veya bir şirketi yönetmek birbirine büyük benziyor. Hazır olmanın değeri, ekibini tanıma ve doğru ekibi oluşturma, anı yakalama, stres anında soğukkanlı kalabilme, iyi planlama ve organizasyon benim basketbol hayatında değerine vakfettiğim ve iş hayatında da sonuç almaya başladığım öğretiler.”

Doğru bireylerden ekip kurulmalı
Sağlıklı şirketleri basketbol takımlarına benzeten Alkaş, tıpkı bir basketbol takımında olduğu gibi doğru bireylerden bir ekip kurmak ve ekibin her bir üyesinin aynı vizyona sahip olmasını sağlamanın şirketleri başarıya götürdüğünü söylüyor: “Masörden oyuncuya, antrenör yardımcısından kulüp müdürüne kadar herkesin ekibe kattığı anlam aynıdır. Başarı ve başarısızlık herkesin ortak sorumluluğundadır. İyi takımların değeri, oyuncuların tek tek değerlerinin toplamından fazladır. Inveon’da, farklı renkleri bir araya getirerek bir ahenk yaratıyoruz ve bunun çok daha değerli olduğuna inanıyoruz.”

Ortak özellikler
Emir Alkaş, basketbol takımları ile şirketleri başarıya götüren 5 anahtarı sıralıyor:
1. Doğru takımla çalışmak, doğru bireylerden takım kurmak, işe alım süreçlerine önem vermek
2. Temel çalışma ilkelerini erken aşamada belirlemek, bu konuda minimum esnekliği yakalamak
3. Rol ve pozisyondan bağımsız bir “dinleme kültürü” oluşturmak, herkesin konuşabileceği rahatlığı yaratmak
4. Temel tekniğe hakim olmak, burada iyi olmanın belirleyici olduğunu kavramak
5. Ahenk ile çalışmak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle