GeriİK/Yeni Ekonomi Esnek çalışma kadın dostu çalışma demek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esnek çalışma kadın dostu çalışma demek

Esnek çalışma kadın dostu çalışma demek
refid:30162281-spot ilişkili resim dosyası

İş dünyası teknolojik gelişmelerle ve çalışma hayatına başlayan yeni kuşağın yenilikçi bakış açılarıyla değişime uğruyor. Sabit bir ofisten sürdürülen klasik çalışma koşulları yerini esnek ve mobil çalışma biçimlerine, hem fonksiyonel hem de konforlu ofis tasarımlarına bırakıyor.

Harvard Business Review’in düzenlediği, PageGroup’un içerik ortağı olarak katıldığı Akıllı Ofisler ve Mobilite etkinliğinde, gayrimenkul, tasarım, teknoloji, iletişim ve insan kaynakları uzmanları çalışan bağlılığını ve verimliliğini artıran trendleri tartıştılar. Motivasyonu yüksek ve daha verimli bir çalışma ortamı için yenilikçi tasarımı, güçlü teknolojik altyapısı olan, değişime ayak uydurabilen ‘zamansız ofisler’ üzerinde duruldu.

Bu etkinlikte PageGroup Türkiye Genel Müdürü Hugo Campo, esnek ve mobil çalışmanın uygulama biçimlerini, avantajlarını çalışan ve işveren boyutlarıyla ilgili değerlendirdi. Campo değerlendirmesinde iş yerinde ne kadar vakit geçirdiğimizden çok ne kadar verimli çalıştığımızın önemli olduğunu vurguladı. “Özellikle iş için trafikte kaybedilen zaman yerine bir kafeden veya evden çalışmak verimliliği artırıyor. Mobil çalışan akıllı cihazlar sayesinde iş için gerekli verilere uzaktan ulaşarak zaman ve mekan fark etmeksizin işlerini rahatlıkla yürütebiliyor“ dedi.

Çalışan anneler daha verimli
PageGroup’un Eylül ayında sonuçları açıklanan global İK Barometre araştırmasına göre, mobilite ve esnek çalışmanın popüler bir kadın dostu çalışma yöntemi olduğu ortaya çıktı. Bu tür çalışma sisteminde, özellikle çalışan annelerin motivasyon ve verimliliğinin arttığı gözlemlendi.

Yine aynı araştırmada esnek çalışma saatleri uygulamasının dünya genelindeki dağılımında yüzde 60.1 ile İngiltere ilk sırada yer aldı. İngiltere’yi, yüzde 47.6 ile Kıta Avrupası, yüzde 40.6 ile Asya Pasifik, yüzde 36.8 ile Latin Amerika, yüzde 28.1 ile Orta Doğu, yüzde 21.4 ile Kuzey Amerika, yüzde 19.7 Afrika ülkeleri izliyor. Araştırmaya katılan şirketlerinin yüzde 34’ünde esnek çalışma uygulanmazken, yüzde 35’i bu tarz uygulamaları olduğunu ancak yazılı bir politikaları bulunmadığını söylüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle