GeriİK/Yeni Ekonomi Büyük veriye hem önem veriliyor hem kuşkuyla yaklaşılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük veriye hem önem veriliyor hem kuşkuyla yaklaşılıyor

Büyük veriye hem önem veriliyor hem kuşkuyla yaklaşılıyor

Xerox, araştırma şirketi Forrester Consulting’e yaptırdığı Büyük Veri ‘Big Data’ konulu global araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda ve Belçika’da perakende, bilişim, üretim ve finans sektörlerinde çalışan 330 üst düzey yönetici ve birim direktörü ile yapılan araştırma önemli sonuçlar ortaya çıkardı.

Sonuçlara göre, şirketlerin yüzde 56’sı iş stratejilerinde büyük veri analizlerinden faydalanıyor. Ancak büyük veri analizlerinin geçerliliğinin ölçülememesinden dolayı şirketlerin yüzde 55’i büyük veri’ye kuşku ile yaklaşıyor. Araştırma kişisel verilere yönelik güvenlik kaygılarının büyük veri’nin gelişimini engelleyebileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmaya katılan ve bu alanlarda çalışan yöneticilerin çoğu büyük veri metodlarını iş yerlerinde uyguluyor veya 12 ay içinde uygulamayı düşünüyor. Şirketler büyük veri metodlarını kullanarak iş verimliliğini ve müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, şirketlerin yüzde 76’sı büyük veri stratejilerinin rakip firmalarla rekabetlerinde faydalı olacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 39’u büyük veri yatırımları ile farklı ve özgün bir hizmet vermeyi başaracaklarından, yüzde 24’ü ise yeni bir iş modeli ile iş hedeflerine daha kolay ulaşacaklarından emin.

Şirket içi rekabette kullanılıyor
Katılımcılara göre büyük veri stratejilerini işyerinde uygulama konusundaki en büyük zorluklar veri güvenliği sağlamak ve nitelikli veri elde etmek. Yöneticilerin önemli bir kısmı büyük veri analizlerini, şirket içinde yaşanan rekabette öne çıkmak için kullanıyor. Yöneticiler şirketlerinde kendi departmanlarının diğer departmanlardan daha üstün ve şirkete daha yararlı olması için bir yarış içinde. Yöneticilerin önemli bir bölümü de, büyük veri analizlerini rekabette öne çıkmak ve daha başarılı kararlar almak için kullanıyor. Katılımcılar, başarılı bir yönetim için şirketlerin hizmet kalitesini artırmaları ve yeni iş modelleri geliştirmeleri gerektiğini söylüyor. Bunun için büyük veri analizlerinden doğru bir şekilde faydalanmak ve büyük veri analizlerine dayalı yeni iş stratejileri geliştirmek, yöneticiler için büyük önem taşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle