GeriİK/Yeni Ekonomi Borusan’ın 30 yaş altı danışmanları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borusan’ın 30 yaş altı danışmanları

Borusan’ın 30 yaş altı danışmanları
refid:28322120-spot ilişkili resim dosyası

Borusan Grubu CEO’su Agah Uğur, 2009 yılında gençlerle daha yakın olmak ve birebir iletişim kurabilmek için 30Altı adında bir grup kurdu. Holdingin farklı şirketlerinden 30 yaş altındaki çalışanların yer aldığı bu grup hem yılda birkaç kez CEO ile bir araya geliyor hem de şirket için iş modelleri, projeler üretiyor.

30Altı, Borusan Grubu CEO’su Agah Uğur’un grupta çalışan gençlerin farklı bakış açıları ve fikirlerinden faydalanmak üzere, 2009 yılında kendi girişimiyle kurduğu bir platform. Bu platform, Borusan Grubu şirketlerinde çalışan, 30 yaşının altında, potansiyeli ve performansı yüksek genç çalışanlar arasından seçilerek her dönem 30 kişiden oluşturuluyor ve 2-2,5 sene bu grupta yer alıyorlar. Her gruba belirli bir misyon ve çalışma konusu verilerek, çalışmaları tamamlandıktan sonra grup yenileniyor. Böylece hem mümkün olduğunca genç çalışan CEO ile zaman geçirebiliyor hem de CEO, mümkün olduğunca farklı fikir sahibi gençle tanışıyor ve iş modelleri geliştiriliyor.

30Altı grubu, 25 Şubat’ta toplanarak fikirlerini ve projelerini paylaştı. Bu seneki görevleri, sektörlerindeki global trendleri incelemek ve bunların işlerini nasıl etkilediğini araştırarak proje üretmekti. Bu toplantılara üretilen projelerle ilgili yöneticiler de katılıyor ve sembolik bir oylama yapılıyor. Ardından önerilen projelerin üzerinden tekrar geçilerek beğenilenler şirketlerin inovasyon sorumlularıyla paylaşılıyor ve uygulamaya geçiliyor.

30Altı’nın bir sonraki projesinin bambaşka bir konuda olabileceğini belirten Borusan Grubu CEO’su Agah Uğur, önceki grubun şirketin daha yalın daha hızlı ve eğlenceli olması üzerine çalıştığını anlatıyor. Bu gruptan minimum 25 proje çıkmış ve 17-18 tanesi hayata gemiş. Uygulamaya konan projelerden bazıları:

- Daha yaratıcı bir çalışma ortamı için – “Tabandan benchmark”, beyin fırtınası seansları

- Daha eğlenceli bir ortam için – “Bambaşka bir İş Günü” (çalışanların istedikleri yerde çalıştıkları cumalar), Grupta çalışanlara sürprizler ve etkinlikler düzenleyecek “İç Müşteri Yönetimi Birimi”nin kurulması

- Daha hızlı bir ortam için – “Back-up çalışanlar” (tatil vs günlerinde birbirini takviye eden çalışanlar)

Gençlerle yakın olmak için
30Altı grubunu kurarken amacının Y kuşağıyla daha iyi iletişim kurmak olduğunu söyleyen Agah Uğur, şimdiye kadar yaklaşık 80 çalışanın bu grupta yer aldığını belirtiyor.

Yönetim her sene bir toplantı yaparak çalışanlarını gözden geçiriyor. Borusan Holding şirketlerinin genel müdürleri kendi çalışanlarından performans, potansiyel ve yaptıkları göreve göre bir havuz oluşturuyor. 400 kişinin bulunduğu bu grup her sene Agah Uğur ve Borusan Holding İnsan Kaynakları Başkanı Semra Akman ve icra kurulu üyeleri tarafından tek tek inceleniyor. Yılda bir haftasını bu incelemeye ayırdığını anlatan Uğur, havuzdaki 400 kişiyle tek tek ilgilendiğini, bir sonraki işi ne olabilir, performansı nasıldır, o sene hangi eğitimleri aldı, ayrılırsa yerine kime gelecek, zayıf ve güçlü yanları nelerdir gibi çeşitli konularda çalışanları incelediğini anlatıyor.

Havuzdaki çalışanlar da iki profilden oluşuyor:
- Kritik görevlerde bulunan yönetim ekipleri: Kişinin performansına bakılmıyor. Burada öncelikli olan yaptıkları iş ve görev kritikleri.

- Kritik görevlerde olmayanlar: Son birkaç yıldaki performansı yüksek personel.

30Altı grubu da ikinci grup çalışanlardan 30 yaşın altındakilerden seçiliyor. Herhangi bir departman ayrımı yapılmıyor. 30Altı’nın görevinin sadece proje geliştirmek olmadığını belirten Uğur, “Benim onlarla yakın olmam ilk amaç. Bu nedenle bazı toplantıları gündemsiz yapıyoruz. Sıkıntılarınız var mı, sizi neler heyecanlandırıyor gibi konularda sohbet de ediyoruz. Bunlar benim onlardan bilgi aldığım toplantılar oluyor. Projelerin anlatıldığı toplantılar da olabiliyor. Projelerin hazırlık durumuna göre yılda 4-5 defa grup olarak görüşebiliyoruz. Ama onlar proje ekipleri olarak çok daha sık görüşüyorlar, 15 günde bir toplanıyorlar.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle