GeriİK/Yeni Ekonomi Bilim buluşmaları İstanbul’da yapıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilim buluşmaları İstanbul’da yapıldı

Bilim buluşmaları İstanbul’da yapıldı
refid:26445919-spot ilişkili resim dosyası

Viyana ZOOM Kindermuseum (Çocuk Müzesi) Direktörü Elisabeth Menasse Wiesbauer, geçtiğimiz günlerde okul dışı eğitimin Türkiye’deki adreslerinden biri olan Çocukistanbul’da düzenlenen Çocuklarla Bilim Buluşmaları’na katıldı.

Elisabeth Menasse Wiesbauer, Salzburg ve Viyana’da tarih, psikoloji, felsefe alanlarında çalıştı, bilim tarihi ve çocukluk üzerine araştırmalar yaptı, ders verdi. 1995-2001 yılları arasında eğitim bakanlığı bünyesinde yabancı düşmanlığı konusunda araştırma ve organizasyon çalışmaları yürüttü. 2003’ten itibaren ZOOM Kindermuseum (Çocuk Müzesi) direktörü olarak çalışmalarını sürdüren Elisabeth Menasse Wiesbauer, 2003-2011 yılları arasında Uluslararası Çocuk Müzeleri Birliği (Hands-on International) Yönetim Kurulu’nda görev yaptı.

Wiesbauer, okul dışı eğitim konusunda Türkiye’deki çalışmalarıyla bilinen Santralistanbul çatısı altındaki Çocukistanbul’a konuk oldu. ‘Çocuklarla Bilim Buluşmaları’ başlıklı etkinlik, İnformel Eğitim-Çocukistanbul’un, Viyana ZOOM Kindermuseum işbirliği ile bir Avrupa Birliği projesi olan SiS Catalyst şemsiyesi altında 25-26 Nisan’da İstanbul BilgiÜniversitesi Santralistanbul Kampusu’nda yapıldı. Dr. Elisabeth Menasse Wiesbauer, ‘Çocuklarla Bilim Buluşmaları’nı anlattı.

ZOOM Çocuk Müzesi’ni anlatır mısınız, neler yapıyorsunuz?
Avrupa’daki çocuk müzelerinin en önemlilerinden biri olan ZOOM Çocuk Müzesi, 1994 yılında kuruldu. 1.600 metrekarelik bir alanda 0-12 yaş çocukları için sergi, atölye, bilim, stüdyo, okyanus gibi farklı programları var. ZOOM, çocukları bütün duyuları ile oynayarak öğrenmeye ve yaratıcılıklarını kullanarak üretmeye davet eden bir felsefe ile okul dışı eğitim alanında önemli bir yer tutuyor.

Bu program kapsamında tam olarak ne yapıyorsunuz?
Her yıl 4 konferans yapıyoruz. Konferanslar, çocukların aileleri ile birlikte katıldıkları pazar günü seansları olarak gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yıl, ilk kez hafta içi okul grupları için de organize etmeye başladık. Çünkü aynı zamanda dezavantajlı çocuklara da ulaşmaya çalışıyoruz. Çok çeşitli, farklı bilim alanları ile çocukların olası sorularını düşünerek eşleştirmeler yapmaya çalışıyoruz. Çocukların bilim alanındaki soruları çoğunlukla çok anlamlı ve aynı zamanda bilimin dahi sınırlarını zorlayan, sorular. Örneğin; “Hafıza nedir?”, “İnsanlarla hayvanlar arasındaki farklılıklar neler?”, ”Adalet nedir?” vb. Bilim insanlarının işinin zor olduğunu görüyoruz, onlar için bu konuların çocuklara anlatılabilmesi, içeriğin, cevaplarının anlaşılabilir olması oldukça zor ve bu nedenle onlar için de çok ilginç ve zorlayıcı bir deneyim oluyor.

Çocukistanbul ile işbirliğiniz nasıl oldu?
ZOOM, Çocukistanbul ile birkaç yıldır birlikte çalışıyor. Bu programın dışında başka projelerimiz de var. 2012’de Yükseklere Uçuş isimli uçma temalı bir sergimizi, Çocukistanbul adapte ederek İstanbul’a getirdi. Şu sıralarda bilim iletişimi temalı bu AB projesinde partner olarak çalışıyoruz. Aynı zamanda bilim ile ilgili Kim Bilim İnsanıdır? isimli bir başka ortak projeyi de daha henüz yeni hayata geçirdik bu projenin çıktılarını önümüzdeki yıl yayınlayacağız.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle