GeriİK/Yeni Ekonomi ‘Bereket’li yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Bereket’li yatırım

‘Bereket’li yatırım

Yeme-içme sektöründe öne çıkan yatırımlar arasında markalı döner restoranları geliyor. Birçok markanın bu alanda yarıştığı sektörde Bereket Döner, 50 yeni girişimci arıyor. 100 metrekarelik bir dükkanın anahtar teslim maliyeti 250 bin lirayı bulurken, doğru lokasyonda açılan restoranın geri dönüşü 1 yılda mümkün.

SON yıllarda hızlı bir büyüme yakalayan dışarıda yeme-içme sektöründe yeni trend markalı döner restoranları. Bu alanda restoran sayılarını arttıran zincir markalar yeni girişimciler arıyor. Bugün Türkiye’de 100 şubesi ile hizmet veren Bereket Döner markasının 2017 sonuna kadar 50 yeni şube açacağını anlatan Bereket Döner Genel Müdürü Nezif Emek, “Bugün anahtar teslim 100 metrekarelik bir restoranın maliyeti 250 bin lirayı buluyor. Doğru lokasyonda ve eğitimli personel ile hizmet veren bir restoran yatırımını 12 ayda geri döndürebiliyor” diyor. Bu alana yatırım yapmak isteyen girişimcilere Nezif Emek, şu tavsiyelerde bulundu:

800 TON DÖNER TÜKETİYORUZ
- Türkiye’de günlük 800 ton döner tüketiliyor.

- Günlük tüketilen bu miktarın büyük bölümü hâlihazırda yasal düzenlemelerde belirtildiği şartlara uygun olmayan restoran ortamında üretilmekte. 

- Endüstriyel döner diye tanımladığımız ve Türk Gıda Kodeksine uygun hazırlanan dönerin bu tüketim miktarında payı yüzde 20-30 aralığında.

- Ülkemizde irili ufaklı 100’e yakın hazır döner üreticisi mevcut.

- Bereket Döner olarak et, tavuk ve somon döner olarak tüm döner çeşitlerini üretebiliyoruz. 

GELİR VE GİDER DENGESİ NASIL?
- 100 m2 büyüklükte oturmalı sistem bir Bereket Döner şubesinin yatırım maliyeti ortalama 160 bin TL civarında.

- Buna KDV ve franchise bedelimizde eklendiğinde anahtar teslim bir restoranın tutarı 250 bin lira civarındadır. Bu yatırım tutarına ilk sipariş masrafları da dahil. Restoran giderlerini dört ana gruba ayırabiliriz. (Ürün maliyeti, kira, personel ve diğer giderler) Bereket Döner restoranlarının ortalama ürün maliyetini yüzde 40-45 aralığında sabitlemeye çalışıyor.

- Restoran kiraları restoranın konumuna göre değişiklik gösteriyor. Bugün mevcut restoran kiraları 5 bin TL ile 50 bin TL aralığında değişiyor.

- Restoranlarımızın kadrosu 9 kişi olup maaş maliyeti 25 bin TL civarındadır.

- Diğer giderler ise enerji, haberleşme, muhasebe vb ücret kalemlerinden oluşmakta olup restoran büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

YATIRIM NE ZAMAN GERİ DÖNER?
- Bereket Döner restoran yatırımının ortalama bir yılda geri dönüyor. Bu hesaplama genel ortalama olup restoran bazında değerlendirilmesi daha doğru olacaktır. 12 aydan daha kısa sürede dönen restoranlar olduğu gibi çok daha uzun sürede dönenler de mevcuttur.
- Restorancılık yatırımı çok keyifli ama bir o kadar da zorlukları olan bir iştir. Öncelikle işletme sermayesi tam olarak toparlanmadan bu işe girilmemesini tavsiye ediyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle