GeriİK/Yeni Ekonomi Avrupa’da en çok işe alım bilişimde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa’da en çok işe alım bilişimde

Avrupa’da en çok işe alım bilişimde

60’ın üzerinde ülkede yılda 500 binin üzerinde adayı daimi olarak işe yerleştiren Adecco, Türkiye’de de yılda 5 binden fazla kişiyi işe yerleştiriyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelen Adecco Group’un İtalya, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Hindistan’da sorumlu üst düzey yöneticisi Sergio Picarelli’ye Avrupa’da istihdam piyasasını sorduk. Picarellli, en hareketli alanların bilişim, iletişim teknolojileri, mühendislik ve sağlık bakımı olduğunu söylüyor.

Avrupa’da en çok işe alım bilişimdeŞu anda Avrupa’da işsizlik ne seviyede?
Avrupa Birliği’nde işsizlik oranı yüzde 7,1 (Şubat 2018). Özellikle Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Avrupa’daki çoğu ülke son 15 yılın en iyi istihdamını sağladı. Fakat Avrupa’da yetenekler ile ilgili yaşanılan eksiklikler, ülkelerin bazı temel yetenek ve meslekleri temini açısından yetersizlik yaşamalarına sebep oluyor.

Avrupa’da işsiziğin en çok yaşandığı pozisyonlar neler?
Genel olarak yetenek gerektirmeyen alanlar, eleman pozisyonları ve vasıfsız mavi yaka işleri işsizlikten en çok etkilenen pozisyonlar oluyor. Endüstriyel devrimin doğal gelişimi kaçınılmaz. Modernliğin getirdiği etkilerden kaçınmak yerine, gelen farkları ve değişimleri anlamaya açık olmalıyız. Dijital zekanın önemi, sürekli beceriler kazandırma ve şu anki iş gücümüzü yeniden şekillendirmek üzere yeni fikirler kazanmalıyız. İleride karşımıza çıkacak fırsatları görebilmek üzere iyi bir hazırlık ve sürekli bir öğrenme sürecinin içinde olmalıyız.

Avrupa’da en çok aranan pozisyonlar neler?
Bilişim-iletişim teknolojileri, mühendislik ve sağlık bakımı alanları en çok işe alım alanları arasında. Avrupa’daki işverenlerin çoğu, iş ortamını modernize etmek, sürekli öğrenim ve geliştirme programları uygulamak, tazminat ve yan fayda programları geliştirmek, esnek çalışma modelleri uygulamak konularında çalışmalar yapıyorlar.

Önümüzdeki senelerde en çok hangi mesleklerin önemi artacak?
Yaratıcı roller, mühendislik, sağlık bakımı ve bilişim & iletişim teknolojileri gelişimi alanlarındaki pozisyonlar gelişmeye devam edecektir. Karmaşa çözen yöneticiler, orta kademede en çok ihtiyaç duyulan yöneticiler olacaktır, üst düzey yöneticilikte ise stratejik, çabuk kavrayan liderlik özelliğine sahip yöneticilere ihtiyaç duyulacaktır. İşverenler ve eğitim kurumları arasındaki işbirliğinde daha derin ve sorumluluk sahibi bir bakış açısı olmadan başarının gelmesi mümkün değildir. Bu açıdan, üniversiteler ve iş dünyası arasında yeni işbirliği platformları kurmak çok önemli.

Yeni mezunlara, kariyer hayatının başındaki çalışanlara tavsiyeniz?
İş-başı eğitimler ve stajlar, mevcut akademik eğitiminizden aldığınız sonuçları iş dünyasının ihtiyaçları ile örtüştürerek size fayda sağladığı için önemlidir, bu çalışmaların aynı zamanda size iş dünyasının gerçekleri ile ilgili değerli deneyimler sağlayacağından da emin olun. Hızlı teknolojinin, ekonomik ve demografik değişimlerin olduğu zamanlarda hayat boyu öğrenme kaçınılmazdır, öğrenim okul ile son bulmuyor.
Yerel istihdam pazarında yaşanılan eksikliklere rağmen firmaların ihtiyaçları olan yetenekleri bulmaları için iş mobilitesi önemli bir araç.
Çeşitlilik, firmaların çeşitli iş güçleri sağlamasında stratejiler yaratarak, kültürler arası ilişkileri öncesinden anlayabilmeyi ve kariyerinizde farklı ülkeleri deneyimleyebilme imkanı vermesi açısından önemli bir öğe haline gelmiştir.

Adecco Group General Assembly’yi satın aldı, nasıl bir planlama yapıyorsunuz?
General Assembly, ilk defa gerçek tüketiciye-dönük bir eğitim markası olarak yılların emeği ile geliştirildi. Bu yatırım ile, The Adecco Grup sadece insan kaynakları tedarikçisi ve profesyonel bir işe alım firması olarak değil, aynı zamanda çok özel bir insan kaynakları platformu olarak da ilerliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle