GeriİK/Yeni Ekonomi 20 bin öğretmen alınacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20 bin öğretmen alınacak

20 bin öğretmen alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı, 2018’in Şubat ayında duyuru yayımlayacak ve 20 bin öğretmen alımı yapacak. Mayıs alında yapılacak mülakat sonrasında da atamalar gerçekleşecek.

2018’in Şubat ayında 20 bin öğretmen alımı yapılacak. Mevcut durumda 80 bin öğretmen açığı bulunuyor. Bugüne kadar son 12 yılda 580 binin üzerinde öğretmen ataması yapıldı. Toplam öğretmen sayısı ise yine bugün için 904 bin; bunun üzerine özel okullar da katıldığında toplam 1 milyona yakın öğretmen bulunuyor. Yine toplam öğrenci sayısı ise 17 milyondan fazla; bunun üzerine 7,5 milyon yükseköğretim öğrencilerini de katarsak toplam öğrenci sayısı 25 milyonu buluyor.

DUYURU ŞUBAT AYINDA
2016 yılında ise 50 bin öğretmen ataması yapılırken, bu yıl 20 bin atama yapıldı. 2018 yılında ise 20 bin daha yeni öğretmen alımı yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı 2018’in Şubat ayında öğretmen alımı için duyuruya çıkacak, Mayıs ayında mülakatlar yapılacak sonrasında ise atamalar gerçekleşecek. Uzmanlara göre de gelecek yılın Şubat sonunda duyuru ile birlikte branş bazında kontenjanlar da açıklanacak. Ancak şimdiden bilinen ve ihtiyaç duyulan branşlar şöyle:

İngilizce öğretmenliği, matematik öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, beden eğitimi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, ilköğretim öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, fen bilimleri öğretmenliği, rehberlik öğretmenliği, okul öncesi öğretmenlik. Dolayısıyla Şubat ayında duyurusu yapılacak 20 bin öğretmen içinde bu branşlardaki öğretmenlerin atamasının yapılması daha şanslı görülürken, özellikle 10 bine yakın İngilizce öğretmen açığı bulunduğuna da dikkat çekiliyor.

20 bin öğretmen alınacak


Yorumları Göster
Yorumları Gizle