İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  İK’da teknoloji kullanımı artıyor

  Burcu ÖZÇELİK SÖZER - bozcelik@hurriyet.com.tr
  10 Temmuz 2015 - 18:26Son Güncelleme : 09 Haziran 2017 - 09:58

  PwC İnsan Kaynakları Danışmanlık ekibinin 56 kurumla yaptığı araştırmaya göre kurumların yüzde 80’i İK teknolojilerine yönelik bir yol haritasının mevcut olduğunu belirtiyor. Kurumların yarısına yakını İK teknolojilerine yönelik bütçe artışı planlıyor. Kurumların 3 önceliği ise performans yönetimi, yetenek yönetimi ve ücretlendirme yönetimi.

  İK’da teknoloji kullanımı artıyorİnsan kaynaklarının personel işleri statüsünden, stratejik insan kaynaklarına doğru adım attığı günümüzde, İK teknolojilerine olan ilgi artıyor. PwC İnsan Kaynakları Danışmanlığı ekibinin, nisan 2015’de 56 kurumla yaptığı “Türkiye İK Teknolojileri Araştırması”na göre, 10 kurumdan 9’u bordro ve özlük süreçlerinde teknolojinin imkanlarından yararlanıyor. Çalışanların kendilerine ve çalışanlarına ait bilgileri girip güncelleyebildiği, izin süreçleri, online eğitimler vb. uygulamaları takip edebildiği “self-servis” İK uygulamaları da, kurumların yaklaşık yüzde 75’i tarafından teknoloji tabanlı olarak takip ediliyor.

  İK yönetimi uygulamalarında ise teknoloji kullanımı henüz yaygınlaşma evresinde gibi görünüyor. İşe alım, performans yönetimi ve İK raporlamaları (iş zekası) süreçleri için teknolojiden yararlanan kurumların oranı, araştırma katılımcılarının yüzde 50’si civarında. Ücret yönetimi, işgücü planlama, yedekleme, onboarding ve yetenek yönetimi süreçlerinde ise bu oran yüzde 30’lara düşüyor.

  3 öncelik
  Araştırmayı değerlendiren PwC Türkiye Şirket Ortağı Bilgütay Yaşar, “Kurum büyüklüğü, sektör ve ortaklık yapısından bağımsız olarak, kurumların yüzde 80’inin İK teknolojileri ile ilgili yatırımlarını, bütçelerini ya da uygulama takvimlerini plana döktüklerini görüyoruz. Bu yatırımlar kapsamında, kurumların önümüzdeki 3 yıl içerisindeki ilk 3 önceliği, performans yönetimi, yetenek yönetimi ve ücretlendirme yönetimi süreçleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda kurumların yaklaşık yarısı 2015 yılında, bir önceki yıla göre İK teknolojilerine yönelik bütçelerinde artış planlıyor. Bütçe artışının yüzde 20’den fazla olmasını planlayan kurumların oranı ise yüzde 13 civarında. Bu tablo bize, bordro, özlük gibi temel alanların dışında, kurumsal yönetim araçları olarak da değerlendirebileceğimiz temel İK süreçleri için de teknoloji yatırımlarının önümüzdeki dönemde hız kazanacağını söylüyor. Bu yatırımlar sayesinde, kolay raporlama, analiz, takip gibi mekanizmalar ile İK çalışanlarının bu konular için harcadıkları operasyonel eforun, stratejik şirket ortağı olma yolunda harcanmasına olanak sağlayacağını düşünüyoruz” diyor.

  ‘Bulut’u kullananların oranı yüzde 5-10
  Türkiye’de teknoloji yatırımlarında Bulut (Cloud) teknolojilerinden faydalanan kurumların oranı yüzde 5 ila yüzde 10 arasında iken, araştırmaya katılan kurumların yaklaşık yarısının bu teknolojiye geçmeyi ya da yeni yatırım tercihlerini Bulut teknolojilerinden yana kullanmayı değerlendirdiğini görülüyor. Bilgütay Yaşar, “Önümüzdeki yıllarda hem mevcut teknolojilerini Bulut’a taşımak hem de yeni yatırımlarını bu alanda değerlendirmek isteyen kurumların sayısında artış olacağa benziyor, öte yandan bu geçişi iyi planlamak ve değişim sürecinde üst yönetimin tam desteğini alarak ilerlemek gerekiyor. Fakat her ne olursa olsun, bulut teknolojileri, büyük veri gibi kavramlar ve veri bazlı yönetim teknolojilere geçiş, yönetim bakış açısında ve iş yapış şeklinde belirli değişim gerektiyor. Bu geçişi düşlerken, Bulut teknolojisinin gerektirdiği yeni kullanım pratiklerini, iş süreçlerinde yaratabileceği değişimi, satın alınan ürünün özelliklerinin kurum ihtiyaçları ile örtüşüp örtüşmediğini iyi analiz etmek gerekiyor” diyor.

  Etiketler: teknoloji , İK
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı