Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

III. Selim devri müzikleri

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Akbank'ın ‘‘1789/Akl-ı Selim'in Müziği'' konulu festivali Tophane-i Amire'de sürüyor. 1789’da önemli bir değişim sürecine giren iki farklı toplumun, Fransa ve Osmanlı'nın müziklerini dinleyicilere sunan festivalin bugünkü programı saat 18.45'te İTÜ Türk Müziği Konservatuarı Müdürü Prof. Yalçın Tura'nın vereceği ‘‘Hayaller ve Gerçekler: Osmanlı'da Yenilik ve III. Selim'' başlıklı konferansla başlayacak.

Saat 20.30'da ise ‘‘III. Selim Devri Eserleri'' adlı konser var. Osmanlı Sarayı Müziği Grubu'nun vereceği konsere solist olarak Münip Utandı katılacak. 1997 yılında, usta müzisyenlerden kurulan grup, Taner Sayacıoğlu (kanun), Aziz Şenol Filiz (ney), Lütfiye Özer (kemençe), Samim Karaca (ud), Birol Yayla (tanbur) ve Hakan Şensoy'dan (kudüm) oluşuyor.

1976’dan bu yana Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda görev alan, yurtiçi ve yurdışında solo konserler de veren Münip Utandı, tenor-bariton arası kendine has bir renge ve genişliğe sahip olan sesinin yanı sıra, üslubunun temizliğiyle klasik Türk müziğini en iyi ifade eden sanatçılardan biri olarak gösteriliyor.

Osmanlı Saray Müziği Grubu bu akşamki konserde III. Selim, Mehmet Ağa, Sadullah Ağa, İsmail Dede Efendi, Dilhayat Kalfa, Şakir Ağa ve Basmacı Apti Rast'ın eserlerini seslendirecek.

<ı>Tophane-i Amire, Mimar Sinan Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi, İtalyan <ı>Yokuşu, Fındıklı.

Bilet fiyatları: 6, 4 ve 2 <ı>milyon. Bilet satış noktaları: Aksanat (0212 252 35 00), CRR <ı>(0212 231 54 97-98) ve <ı>Vakkorama <ı>mağazaları.


Bunları da Beğenebilirsiniz