İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

IIF: Gelişen ekonomilerde dış finansmanı en kırılgan Türkiye

DHA
04.01.2018 - 09:35Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

Hilal Sarı / İstanbul, 4 Ocak (DHA) –  Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) yayınladığı rapora göre, Türkiye şu anda dış finansman konusunda gelişmekte olan ekonomiler arasında en kırılgan ülke.
Dünyanın en önemli 38 finans kuruluşunun oluşturduğu Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) hazırladığı araştırma notunda, en önemli gelişmekte olan ülkelerin risk haritası ortaya kondu.
Rapora göre Türkiye “dış finansman kırılganlıkları”, “iç finansman kırılganlıkları” ve “iç mali kırılganlıklar” kategorilerinde aldığı notlarla 19 gelişmekte olan ekonomi arasında dış finansman kategorisinin en kırılgan ekonomisi olarak görünüyor.
IIF tarafından hazırlanan raporda ülkelerin kırılganlık notları kırılgan değil, az kırılgan, kırılgan, çok kırılgan kategorilerine göre koyu yeşil, yeşil, pembe ve koyu kırmızı olarak renklendiriliyor.
Raporda Türkiye’nin dış finansman karnesindeki notlarının neredeyse tamamı koyu kırmızı olarak gösterildi.
Cari açık dengesi, cari açığın ve doğrudan yatırımların GSYH’ye oranı, rezerv karşılama oranı, reel efektif döviz kuru “çok kırılgan” notu alırken, kısa vadeli dış borçların toplam dış borca oranı ve dış borcun GSYH’ye oranı “kırılgan” olarak değerlendirildi.
Rapora göre Türkiye ekonomisinin tek “kırılgan değil” notu aldığı kategori ise brüt devlet borcu oldu. 
IIF’nin Türkiye’yi çok kırılgan olarak nitelendirdiği diğer iç mali kırılganlık kategorileri ise şöyle: Finans dışı şirket borçlarının GSYH’ye oranı, Hanehalkı borçlarının GSYH’ye oranı, sınır ötesi finansal taleplerin iç kredilere oranı, nominal konut fiyatları.
Politika kırılganlıklarında ise Türkiye ekonomisinin sadece reel faiz oranlarında “çok kırılgan” notu aldığı aktarılıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde IIF: Gelişen ekonomilerde dış finansmanı en kırılgan Türkiye haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

17 Nisan 2018, Salı
 • İmsak
  04:43
 • Guneş
  06:16
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:18
Sayfa Başı