Gündem Haberleri

  II. Aya İrini Bach Günleri’nde bugün

  Hürriyet Haber
  25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Saat 18.00 Konferans:

  ‘‘Bach'ın Oda Müziği’’, Erhan Karaesmen

  Saat 19.30 Konser:

  ‘‘Musica Viva’’ - Akademik Oda Orkestrası (Moskova) Şef: Alexander Rudin

  Süit no. 2, si minör, BWV 1066

  (Olga Ivusheikova, flüt)

  Piyano Konçertosu, re majör, BWV 1054

  (Alexander Rudin, piyano)

  Solo Keman için Chaconne, re minör, BWV 1004

  (Çello uyarlaması: Alexander Rudin)

  Keman Konçertosu, la minör, BWV 1041

  (Iaroslav Krasnikov, keman)

  İki Keman için Konçerto, re minör, BWV 1043

  (Iaroslav Krasnikov / Natalia Ioukhimtchouk, kemanlar)

  Üç Keman için Konçerto, re majör, BWV 1064

  (Iaroslav Krasnikov / Janna Nekritch / Evdokia Ionina, kemanlar)

  1978'de kurulan ‘‘Musica Viva’’ Akademik Oda Orkestrası, 1988'den bu yana ünlü çellist, piyanist ve orkestra şefi Alexander Rudin'in sanat yönetmenliğinde çalışmalarını sürdürüyor. Repertuarında 17. ve 18. yüzyıllardan başlayarak 20. yüzyıla dek uzanan Batı Avrupa ve Rus müziğinden eserlerini bulunduran orkestra, 18. yüzyıldan pek çok Rus bestecisini gün yüzüne çıkarmış. Üyeleri, diğer özgün erken müzik orkestralarında olduğu gibi, aynı zamanda birer solist olan ‘‘Musica Viva’’ Akademik Oda Orestrası 1989'da bu yana yaz aylarında Rudin'le birlikte ‘‘Uluslararası Oda Müziği Festivali’’ düzenliyor. Birçok uluslararası festivale de katılan topluluk daha önce Türkiye'ye de gelmişti.

  Çellist, piyanist, şef

  1983'te Gnessins Enstitüsü Müzik Pedagojisi bölümünün çello sınıfından Lev Yevgrafov'un öğrencisi olarak mezun olan Alexander Rudin, aynı kurumun piyano bölümünü de 1993'te Yuri Ponizovkin'in öğrencisi olarak bitirdi. 1989'da ise Moskova Konservatuarı'nda şeflik bölümünden Dmitry Kitaenko ile çalışarak mezun oldu. Rudin'in çeşitli yarışmalarda kazandığı birincilik ödülleri bulunuyor.

  Konserde flütüyle ‘Süit no. 2’yi seslendirecek olan Olga Ivusheikova, Moskova Konservatuarı mezunu. Daha sonra Almanya’da Prof. Adorian’ın master sınıfına katıldı. Birçok yarışmada birincilik ödülü kazanan Ivusheikova, 1997’den bu yana Moskova Konservatuarı’nda öğretim görevlisi.

  Konserin solistlerin kemancı Iaroslav Krasnikov, 1978-1983 arasında Moskova Konservatuarı’nda öğrenim gördü. Mezun olduktan sonra Moskova Filarmoni Orkestrası’na katıldı ve Concertino Oda Orkestrası’nda başkemancılık yaptı. Repertuarında Brahms, Çaykovski, Prokofiev, Bach başta olmak üzere pek çok bestecinin eserleri yer alıyor.

  Bilet fiyatları: 20 - 15 ve 10 milyon TL. Öğrenci 6 milyon TL.

  Bilet satışı: AKM (0212 251 56 00) ve Vakkorama Taksim - Suadiye - Akmerkez.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı