"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

İhtiyarlığı mağlup edenler

23. Dünya Veteran Tenis Şampiyonası Takım Maçları 2003 Turnuvası Antalya'da hafta başından bu yana devam ediyor. Önemli bir spor olayı.

Dünyanın hemen hemen her ülkesinin takımı var. Belek ve Manavgat'taki Ali Bey Tatil Köyleri adeta ‘‘Babil Kulesi’’ gibi. Başlangıç törenleri gerçekten dünya şampiyonasına yakışan görkemli bir tablo oluşturdu.

Yazılacak çok şey var. Ancak öncelikle bir noktayı vurgulamak gerekiyor. Bu şampiyonaya katılanlar, birbirlerini yenmeden önce ihtiyarlığı mağlup eden insanlar. +55'i bir yana bırakalım, hatta +60 yaş kuşağını da bir yana bırakalım. Onların kortlarda gösterdiği performansı normal kabul edelim. Ama 65, 70, 75 ve 80 yaşın üzerindeki tenisçi hanımefendi ve beyefendilere şapka çıkaralım.

20 derecenin üzerinde sıcakta iki saate yakın kortta kıyasıya mücadele eden sporcular, insanlık için bir örnek. Uzun ve sağlıklı yaşamak için hayat boyu spor yapmanın ne demek olduğunu gösteriyorlar. Yaşıtları bir odadan bir odaya geçmeye üşenirken, onlar gösteri değil, ciddi bir dünya şampiyonası oynuyorlar.

Her olayın perde arkası kahramanları vardır. Çoğunlukla onları unuturuz. 23. VETS Dünya Şampiyonası'nın 23 yıl sonra Türkiye'de oynanmasında kuşkusuz bir hayli insanın payı var. Ama gölgede kalmayı yeğleyen ikisinden bahsetmemek haksızlık olur.

Katkı parası verilmedi

TTF üyesi (ET/Avrupa Tenis Birliği Bayan Tenisi Komitesi Üyesi) Ayda Uluç ve Club Ali Bey Genel Müdürü Ahmet Kolukısa, ITF Başkanı Ricci Bitti olmak üzere bir çok yetkili ile defalarca yurt dışında görüşmeler yaparak olayın gerçekleşmesine katkıda bulundular. Bu arada şunu belirtmek istiyorum; ITF bu güne kadar şampiyonayı yapan ülkeye 100 bin dolar katkıda bulunuyordu. Bunu bize vermediler. Krizde olduklarını söylediler. Ancak bu turnuvada kural gereğince adam başı 100 $ gibi yüksek kayıt ücretleri ve sponsorlardan elde edilen gelirlerden; Ali Bey Tatil Köyü yetkilileri Türk tenisinin gelişmesi, genç yeteneklerimizin dünyadaki turnuvalara katılması için, Türkiye Tenis Federasyonuna mali katkıda bulunacaktır.

TED/FIRATPEN CUMHURİYET KIZLARI KUPASI

Kış aylarında az sayıdaki kapalı kortların ne kadar revaçta olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Buna rağmen Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü yetkilileri toplam 10.000 dolar para ödüllü uluslararası 4.TED/FIRATPEN Cumhuriyet Kızları Kupası organizasyonunu önümüzdeki hafta yapacak. Şu anki durumda ana tabloda oynayacak tek Türk tenisçi Pemra Özgen (TED). Geçtiğimiz hafta İngiltere'de çiftlerde şampiyon olan İpek Şenoğlu’nun (TED), bu organizasyonda oynayıp oynamayacağı, yurt dışında katılabileceği daha yüksek puanlı turnuvalara bağlı.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI