İhtiyaçlar artarken rekabet de artacak

Hürriyet Haber
10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.12.2009 - 23:14

Şekerbank’ın 2009 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre KOBİ müşterilerinin sayısı 35 bine civarına ulaşırken, nakit ve gayri nakdi kredilerin toplamı ise aynı dönemde 3.6 milyar TL’ye ulaştı.

KOBİ’lere sağlanan kredilerin payının önümüzdeki dönemde daha da yükseltmeyi hedeflediklerini anlatan Şekerbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Orhan Karakaş, “30 Eylül itibariyle BDDK verilerine göre bankacılık sektöründe KOBİ’lere sağlanan nakit kredilerin payı yüzde 22. Bu oran bankamızda yüzde 45 seviyesinde. Dolayısıyla bu durum bankamızın küçük ve orta büyüklükte işletmelerin finansmanına verdiği önemin bir göstergesi.
Şube sayısı 260 ulaşacak
Şekerbank’ın küçük işletmelerin finansmanında lider banka olma vizyonundan hareketle son dönemde özellikle küçük işletmelere yönelik lokasyonlarda hizmet vermek amacıyla 6 yeni şubeye ilave olarak 4 şubeyi daha faaliyete geçirmeyi planladıklarını anlatan Karakaş, “Böylelikle sayısı 260’a ulaşacak şubelerimizin tamamında ayrı ürün yelpazesi ve profesyonel, yerel davranabilme yetkinliğine sahip kadrosuyla, KOBİ’lere özellikli hizmet verilmeye devam edilecek” diye konuştu.
Hedef 40 bin KOBİ
Karakaş, önümüzdeki döneme ilişkin hedefler hakkında şunları söyledi: “KOBİ’lere yönelik yıl sonu için hedeflediğimiz plasmanın eylül sonu itbarıyla yaklaşık yüzde 80’ini gerçekleştirdik. Yıl sonunda 40 bine yakın KOBİ’ye ulaşarak hedefimize daha da yaklaşacağımızı düşünüyoruz. Toplam kredilerin gayri safi milli hasılaya oranı Avrupa Birliği üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında ülkemizin kredi rakamlarının yaklaşık 3 kat daha büyüme eğilimi göstermesini beklenmeli. Ülkemizde KOBİ’lerin kredi ihityacı ve KOBİ’lere yönelik kredi imkanları artarak devam edecek. TL kaynağın kısa vadeli olması ama kredilerin uzun vadeli olması nedeniyle bankaların bu konuda riskini azaltan düzenlemelere daha fazla ihtiyaç duyulacak. KOBİ’lerin, çalışma sermayesi ihtiyacı yanında orta ve uzun vadeli yatırım kredileri ihtiyacı daha fazla gündeme gelecektir. Bankamız da bu ihtiyaçları en rekabetçi fiyatlarla ve üstün hizmet anlayışı ile sağlayacak.”

KGF ile değerlendirme yapmak kolaylaşacak

ORHAN Karakaş, bankaların kredi sağlama faaliyetlerinin, ‘en büyük ihtiyaç sahibi’ olan KOBİ’lerin talepleri çerçevesinde devam edeceğini vurgularken, şöyle konuştu: “Bu kapsamda değişen ve gelişen piyasa koşulları çerçevesinde, karşılıklı ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda ilişkiler artarak devam edecektir. KGF’nin teminat sıkıntısı yaşayan küçük işletmelerin finansmanındaki etkinliği sürecek olup, firmaların kayıt dışı kaynaklarının şeffaf hale getirilmesi ile birlikte, KOBİ’lerimizin kredibilite değerlendirmesi daha da  kolay laşacaktır. Bunun neticesinde, bankacılık sektörünün bu kesime kaynak aktarım imkanı da aynı ölçüde rahatlayacaktır.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı